Plonowa etapami

0
398

Budowa zaplanowanego na ten rok fragmentu ul. Plonowej dobiega końca. Trwają też prace projektowe dla utwardzonego kilka lat temu odcinka. Środkowy fragment drogi jednak na razie nie ma szans na ucywilizowanie.

Jesienią realizowana była budowa gruntowego dotąd odcinka ulicy Plonowej – od ul. Raszyńskiej do ul. Maciejki. Poza utwardzoną nawierzchnią, droga zyskała też chodnik i ścieżkę rowerową, odwodnienie i oświetlenie.

zdjęcie Agnieszka Maj

W związku z tym, że większość zbudowanej drogi przebiega wzdłuż jeszcze niezagospodarowanych terenów, mieszkańcy osiedli położonych w sąsiedztwie ul. Plonowej zaczęli się dopytywać o to, kiedy inwestycja obejmie zurbanizowany odcinek. Wprawdzie aż do ronda przy ul. Krasickiego jest tu położona kilka lat temu nakładka asfaltowa, jednak jej stan pozostawia sporo do życzenia. Przede wszystkim zaś mieszkańcy zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa.

– Inwestycja drogowa to patchworkowa robota – od wielu lat wykonywana etapami, częściowo z nakładkami asfaltowym, z „wcinkami” (zwężeniami – dop. red.) tam, gdzie nie doszło do wykupu gruntów, bez chodnika i pobocza, notorycznie zalewana – czytamy na fb Nasza Nowa Wola. – Ten jedyny „spacerniak” w okolicy to główna droga dojazdowa dla ciężkich samochodów, które „budują” nie tylko Nową Wolę, ale też Zamienie.

zdjęcie Agnieszka Maj

Utwardzony odcinek pozwalający dojechać szybko do Zamienia ich zdaniem spowoduje wzmożony ruch tranzytowy na drodze, co znacząco pogorszy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na odcinku pozbawionym dedykowanej im infrastruktury.

– Dlatego mieszkańcy okolic ul. Plonowej stanowczo domagają się u włodarzy, aby podjąć natychmiastowe działania, tj. pilne wykupienie brakujących gruntów w pasie drogowym od rolników oraz wykonanie docelowego projektu Plonowej i zabudżetowanie na to środków na 2022 r. – piszą autorzy petycji.

Do dyskusji toczących się w mediach społecznościowych odniósł się zastępca wójta Mirosław Wilusz.

– Przedmiotowa budowa odbywa się etapowo ze względu na trwające postępowania sądowe pomiędzy właścicielami gruntów przyległych do ul. Plonowej a Gminą. Przedmiotem sporu jest przebieg granicy drogi na wysokości kilku działek. Do czasu zakończenia postępowania sądowego, nie ma żadnej możliwości prawnej dla realizacji budowy drogi, a w szczególności nie ma możliwości dokonania wydzielenia gruntu pod poszerzenie drogi i jego wykupu – napisał na stronie gminy. – Podkreślić należy, że odcinek ul. Plonowej (od ul. Maciejki do ul. Astrów) jest aktualnie realizowany. Termin zakończenia inwestycji to grudzień 2021 r. Aktualnie jest również projektowany w trybie ZRID odcinek ul. Plonowej (od ulicy Krasickiego do ulicy Malwy).

W projekcie budżetu na 2022 r. znalazł się jedynie projekt II etapu ul. Plonowej z kwotą 73 tys. zł. Budowa 600 m drogi od ul. Maciejki do raszyńskiej kosztować ma 4,3 mln zł, z czego ponad 2 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Czytaj również: Plonowa doczeka się utwardzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię