Plastikowe butelki będą rozkładały się szybciej

0
971

Plastikowe odpady mogą rozkładać się nawet do 500 lat. Dzięki nowemu odkryciu naukowców, możliwy jest pełny recykling plastikowych butelek w ciągu jedynie kilku dni.

Co roku miliony ton plastikowych odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczają środowisko i negatywnie wpływają na zdrowie. Ciągle szukamy sposobów jak sobie z nimi poradzić. Z pomocą przychodzą naukowcy i magiczny „superenzym”. Niedawno usprawniono proces biodegradacji plastiku typu PET, którego góry leżą na wysypiskach śmieci na całym świecie. Wszystko za sprawą wynalezienia enzymu, który rozkłada plastik. Za odkrycie odpowiada prof. John McGeehan, dyrektor Center for Enzyme Innovation z Wielkiej Brytanii.

6 razy szybciej

Superenzym pochodzi z bakterii, które w naturalny sposób rozwinęły zdolność przetwarzania plastiku. Został opracowany przez połączenie dwóch oddzielnych enzymów z bakterii odkrytej w 2016 roku na japońskim składowisku śmieci. Dwa lata później naukowcy z Uniwersytetu Portsmouth w Anglii i Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA stworzyli zmutowaną wersję enzymu. Okazało się, że skutecznie rozbija plastik z politereftalanu etylenu (PET) powszechnie używanego do produkcji butelek. Teraz badania posunęły się dalej, okazało się, że superenzym działa sześć razy szybciej niż jego pierwotna wersja.

– Kiedy połączyliśmy substancje, nastąpił niesamowity wzrost ich aktywności. To dowód na to, że możemy wytwarzać coraz szybsze enzymy, które są bardziej przydatne w przemyśle. To także jedna z tych historii, że możemy uczyć się od natury, a następnie przenosić wnioski do laboratorium – powiedział prof. John McGeehan z University of Portsmouth dla The Guardian.

Odsiecz dla planety

Naukowcy docelowo, rozkładającymi plastik enzymami, chcą zamienić sztuczne tworzywo w jego oryginalne komponenty pozyskane z ropy naftowej. Co więcej, superenzym działa w temperaturze pokojowej, co oznacza, że w przyszłości będzie możliwe jego komercyjne wykorzystanie. Naukowcy są także przekonani, że połączenie go z enzymami rozkładającymi bawełnę da szansę na recykling odzieży z różnych materiałów. Obecnie miliony ton ubrań trafiają na wysypiska lub do spalenia. Wszystko przekłada się na degradację środowiska. Jednak dzięki odkryciu naukowców z Portsmouth, jest szansa, że nie utoniemy w powodzi śmieci z tworzyw sztucznych.

Szczegółowe informacje na temat wynalazku dostępne są na stronie University of Portsmouth.

Czytaj więcej: Uczą się kompostowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię