Plastik zakazany

0
831

Burmistrz Piaseczna wydał zarządzenie zakazujące używania przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Podpisane 27 listopada zarządzenie zobowiązuje gminne jednostki oraz partnerów i kontrahentów samorządu do eliminowania z obiegu przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nowy przepis ma obowiązywać także w trakcie wydarzeń organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy.

­– To nie są wielkie rzeczy, ale małymi krokami można osiągnąć coś dużego. Chcemy pokazać, że możemy coś zrobić dla ochrony środowiska na wiele sposobów. Wystarczy więcej wymagać od siebie – wyjaśnia Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

Zarządzenie na doprowadzić do wyeliminowania z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienia ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Ma spowodować również rezygnację z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych. Ma też zachęcić do zakupu napojów w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

–  Namawiam do picia wody z kranu, jest ona często zdrowsza niż to co kupujemy w butelkach. W urzędzie już od jakiegoś czasu pijemy kranówkę, jest bardzo dobra, zwłaszcza z cytryną – przekonuje burmistrz Putkiewicz.

W działaniach promujących Gminę mają być wykorzystywane produkty z materiałów pochodzących z recyklingu lub podlegających takiemu procesowi. Ma być również położony większy nacisk na promowanie ekologicznego trybu życia. W Urzędzie Gminy i podległych mu placówkach ma zostać zmniejszona ilość zużywanego papieru.

– W przypadku niektórych dokumentów, w miarę możliwości, rezygnujemy z wersji papierowej na rzecz wersji cyfrowej. Dotyczy to również druków okolicznościowych, takich jak zaproszenia – tłumaczy Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury. – W najbliższym czasie urząd będzie wdrażał teleinformatyczny system elektronicznego zarządzania dokumentacją.