Pierwszy krok do przebudowy skrzyżowania Okulickiego/Wojska Polskiego

0
977

Pierwszy krok w kierunku budowy łącznika między ul. Puławską a ul. Okulickiego oraz przebudowy skrzyżowania ulic Okulickiego i Wojska Polskiego został wykonany.

Gmina Piaseczno ogłosiła przetarg na projektowanie łącznika między ul. Puławską a ul. Okulickiego. Ten swoisty bypass drogowy ma poprowadzić ruch samochodowy na drogę 721 w kierunku Lesznowoli oraz bezpośrednio w ul. Wojska Polskiego. W ramach tego samego zadania zaprojektowana ma zostać przebudowa skrzyżowania ulic Okulickiego i Wojska Polskiego, czyli jednego z piaseczyńskich węzłów gordyjskich.

Piaseczno bierze sprawy w swoje ręce

Teoretycznie skrzyżowanie to miałoby być przebudowane w ramach inwestycji GDDKiA dotyczącej przebudowy całego skrzyżowania przy Laminie. A ta realizowana będzie, kiedy w końcu dojdzie do rozbudowy drogi krajowej 79 na odcinku od Piaseczna do obwodnicy Góry Kalwarii. Jednak wciąż nie wiadomo kiedy inwestycja ta miałaby ruszyć, co oznacza, że w dającej się przewidzieć przyszłości sytuacja nie ulegnie poprawie. Stąd samorząd gminy, w porozumieniu z GDDKiA i powiatem, który jest zarządcą ul. Wojska Polskiego, zajął się projektowaniem przebudowy skrzyżowania.

skrzyżowanie, ul. Puławska, ul. Wojska Polskiego, ul. Okulickiego, DK79, przebudowa skrzyżowania przy Laminie, korki na skrzyżowaniu, główne skrzyżowanie w Piasecznie
Łącznik między ulicami Puławską a Okulickiego miałby biec w okolicy dzisiejszego chodnika do przystanku

Czytaj także: Koncepcja przebudowy skrzyżowania Puławskiej, Okulickiego i Wojska Polskiego już gotowa

Ma być bezpieczniej

Na ul. Wojska Polskiego i Okulickiego pojawią się dodatkowe pasy do skrętów, a skrzyżowanie obu ulic objęte zostanie sygnalizacją świetlną zsynchronizowaną z tą na skrzyżowaniu z ul. Puławską. Przewidziano też wytyczenie przejścia dla pieszych na wysokości skateparku. Pojawią się również nowe odcinki chodników i ścieżek rowerowych. Przy okazji skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z ul. Kusocińskiego obejmie pełna sygnalizacja świetlna, dzięki czemu krzyżówka zostanie dostosowana do przepisów prawa.

Kto sfinansuje inwestycję?

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał rok na przygotowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń. Projekt powinien więc być gotowy najpóźniej w wakacje 2022 roku. Kiedy rozpocznie się przebudowa? Wszystko będzie zależało od finansowania.

– W trakcie przygotowania projektu budowlanego gmina będzie szukać porozumienia z poszczególnymi zarządcami dróg, które pozwoli sfinansować przebudowę skrzyżowania – powiedział nam wiceburmistrz Robert Widz. W WPF na rok 2022 na budowę łącznika (zadanie gminy) i poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Okulickiego i Wojska Polskiego zabezpieczono 1 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię