Piaseczno kiedyś i dziś

0
566

W kilkunastu punktach w centrum Piaseczna stanęły niedawno niewielkie tablice przypominające historię tych miejsc. To realizacja jednego z projektów budżetu obywatelskiego.

Gdzie zatrzymywały się trolejbusy? Gdzie stała kiedyś wieża ciśnień, a gdzie dom parafialny? Kilka dni temu na ulicach Piaseczna stanęły małe szklane tabliczki z historycznymi zdjęciami mijanych miejsc. Na niektórych widnieją budynki, których dziś już nie ma. Przypominające przeszłość tablice to efekt projektu „Piaseczno kiedyś i dziś”, zrealizowanego w ramach budżetu obywatelskiego. Jak mówi nam autor projektu Piotr Kalbarczyk, zamysł polegał na umieszczeniu historycznych zdjęć dokładnie (lub w najbliższym możliwym miejscu ze względu na chodnik, drogę lub obowiązujące przepisy) w miejscach ich wykonania wraz z krótkim treściwym opisem, datą i autorem.

– Pomysł wziął się moich obserwacji, jak to miasto się zmienia. Chodzi o to, by pokazać ludziom, że Piaseczno ma historię, że to nie jest tylko „sypialnia Warszawy”, ale ma korzenie w średniowieczu. I to miasto przez wiele lat się zmieniało. Chodzi o tożsamość lokalną, pokazanie, jak Piaseczno ma swoją historię, korzenie, o których trzeba pamiętać – opisuje Piotr Kalbarczyk.

Fotografiom towarzyszy krótki opis zawierający historię miejsca i okoliczności wykonania zdjęcia. Napisy są w języku polskim i angielskim, poniżej zaś znajduje się deskrypcja wykonana w alfabecie Braille’a. Jak podkreśla inicjator pomysłu, to celowy zabieg, który ma zachęcić oglądającego do samodzielnego poszukiwania historii miasta. W rogu każdej fotografii znajdziemy także kod QR. Po zeskanowaniu go naszym telefonem trafiamy na stronę opisującą dzieje miasta. Strona jest wciąż rozbudowywana.

Niektóre miejsca wręcz trudno dziś rozpoznać. Fot. Piotr Kalbarczyk

Konserwator, Centrum Kultury i historycy

Stworzenie tabliczek było możliwe dzięki budżetowi obywatelskiemu. Pomysł Piotra Kalbarczyka przeszedł weryfikację, a mieszkańcy swoimi głosami wskazali go do realizacji. Pozyskanie środków to był jednak dopiero początek drogi.

– Każda tablica, jej lokalizacja, forma i wygląd musiały zostać uzgodnione z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ze względu na lokalizację w większości w strefie ochrony historycznego układu urbanistycznego centrum miasta. Zostały zamontowane dopiero po uzyskaniu przez Centrum Kultury decyzji zezwalającej na ich lokalizację w uzgodnionej formie na klasycznie ciemnych słupkach – opisuje Kalbarczyk i podkreśla, że realizacja byłaby niemożliwa bez ogromnego wsparcia ze strony działu tradycji Centrum Kultury. – Zdjęcia w większości wybrane zostały z obszernego archiwum Centrum Kultury oraz dodatkowo udostępnione przez Stanisława Hofmana i Tadeusza Tyszkę, a także zdobyte dzięki pomocy Michała Duraja z Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, którym jestem bardzo wdzięczny za ten fakt – opowiada pomysłodawca tabliczek.

Na chwilę obecną zainstalowano 18 tablic. Kalbarczyk zapowiada jednak, że jeśli pomysł spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, będzie się starał przygotować kolejne.

Czytaj również: Kolejne budki dla jerzyków i jaskółek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię