Akcja „Prędkość”

0
1065

Policjanci będą kontrolować przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości na drogach w całej Polsce. Na ulice wyjadą też najszybsze nieoznakowane pojazdy, którymi policja ściga piratów drogowych.

Jak podaje Komenda Główna Policji w dniu dzisiejszym policja przeprowadza ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”. To prędkość bowiem jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.

Zwiększona liczba patroli drogówki pojawia się zawsze przy okazji świąt i długich weekendów związku ze wzrostem liczby samochodów na wylotówkach z miast oraz drogach krajowych. Policja podkreśla, że choć nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą wracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. KGP zapowiada brak pobłażliwości dla łamiących przepisy kierowców i bezwzględne karanie mandatami a nawet utratą prawa jazdy. Dokument można stracić przekraczając prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W tym roku policja zatrzymał już 28 tys. dokumentów. Piratów drogowych stołeczni policjanci będą ścigać również najnowszymi i najmocniejszymi radiowozami, między innymi nieoznakowanym BMW  330i GT xDrive.

– Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań – czytamy w komunikacie policji.