Petycją o chodnik

248

Bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych to rzecz bezcenna, dlatego zawsze tam, gdzie go brakuje, dokładamy – jako lokalna społeczność – starań, aby ten niekorzystny stan rzeczy zmienić. Tak dzieje się właśnie z droga wojewódzką 721 pomiędzy Piasecznem a Konstancinem.

Szerokie pobocze, pozostałość po niegdysiejszych torach kolejki wąskotorowej, aż prosi się o zagospodarowanie. Najlepiej tak, aby umożliwić pieszym i rowerzystom bezpieczna komunikację chodnikiem i ścieżką rowerową – obecnie jest tam wysypany miejscami przez Zarząd Dróg Wojewódzkich tłuczeń.

Po zmroku nieoświetlone w wielu miejscach pobocze staje się miejscem loterii, igrania z refleksem kierowców. W sezonie zimowym wielu pieszych decyduje się na marsz nie po łydki w śniegu, a skrajem jezdni. Na często śliskiej czy oblodzonej nawierzchni wyminięcie pieszego jest manewrem ryzykownym, zarówno dla kierowcy jak i maszerującego skrajem nawierzchni.

Polecamy Państwu ta inicjatywę, a na „zachętę” przypominamy, że pierwszy krok został już zrobiony. W 2010 roku na zlecenie starostwa powiatowego została wykonana koncepcja (czyli wstępny projekt) budowy chodnika i ścieżki rowerowej dla całej długości planowanego docinka, czyli od Piaseczna i skrzyżowania Przesmyckiego z Okulickiego aż do rejonu energetycznego w Konstancinie. Petycja, o której piszemy (i do której podpisania zachęcamy!) ma szanse być impulsem, który spowoduje kolejne działania w temacie poprawy bezpieczeństwa przy drodze wojewódzkiej 721.