Pekaesem do Piaseczna

0
1462

Gmina Tarczyn uruchamia dwie nowe linie autobusowe na trasie między Tarczynem i Piasecznem. Samorząd otrzyma na nie dofinansowanie z rządowego funduszu autobusowego.

Nowe kursy PKS jak zapewnia gmina wystartowały już od poniedziałku 2 września. Głównym celem gminy jest bowiem ułatwienie uczniom podróży do szkół. W sumie realizowanych ma być 8 nowych kursów dziennie, zaplanowanych tak, by mieszkańcy Tarczyna i okolic mogli dotrzeć do pracy czy szkoły rano i wrócić po południu.

Gmina Tarczyn złożyła wnioski na dwie trasy z Tarczyna do Piaseczna. Obie mają biec przez Komorniki i Głosków, a jedna dodatkowo jeszcze przez Gąski. W ubiegłym tygodniu burmistrz Barbara Galicz podpisała umowę z wojewodą mazowieckim na dofinansowanie z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

– Prowadziliśmy rozmowy z kilkoma operatorami, jeszcze zanim przyszła pozytywna odpowiedź na wniosek o dofinansowanie – informuje sekretarz gminy Tarczyn Marcin Kiliański. Dlatego umowę można było podpisać na koniec sierpnia i rozpocząć jej realizację wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Dopłata wyniesie do końca bieżącego roku 1 zł do 1 wozokilometra. Jak informuje Marcin Kiliański, na liniach, których ma dotyczyć dofinansowanie, całkowity koszt 1 wozokilometra wynosi około 4,5 zł. Część tej kwoty zapłacą pasażerowie kupując bilety, część pokryje gmina. Takie zobowiązanie zawarte jest w rządowym programie. Zgodnie z zapisami ustawy, samorząd musi finansować minimum 10% deficytu generowanego przez daną linię.

– Gmina w ciągu najbliższych 4 miesięcy wyda na to zadanie 10 tys. złotych – informuje Kiliański.  W ramach naboru do Funduszu Rozwoju Przewóz Autobusowych do Wojewody Mazowieckiego samorządy złożyły 40 wniosków: 19 powiaty i 21 gminy. W sumie wnioski opiewały na szacunkową kwotę ponad 2,6 mln zł. Warto zauważyć, że budżet dla Mazowsza wynosił 9,7 mln złotych. O możliwych powodach tak niewielkiego zainteresowania programem, czyli harmonogramie działań, pisaliśmy w 253 nr PP („Pieniądze (nie) do zdobycia”). Gmina Tarczyn z tzw. funduszu autobusowego otrzyma w 2019 roku 22 tys. złotych.