Paszporty tylko dla mieszkańców powiatu

0
833

Terenowy Punkt Paszportowy działający na terenie Starostwa Powiatowego w Piasecznie od stycznia przyjmuje wnioski tylko od mieszkańców powiatu.

O takiej zmianie urząd poinformował na swojej stronie internetowej. Informacja ta zaskoczyła jednego z mieszkańców, który nie jest zameldowany na terenie powiatu. Zgodnie z obowiązującymi od kilku lat przepisami, które pozwalają złożyć wniosek paszportowy w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski, chciał złożyć wniosek w Piasecznie. Otrzymał jednak informację, że zgodnie z rozporządzeniem starosty Terenowy Punkt Paszportowy przy ul. Chyliczkowskiej 14 obsługuje tylko osoby mieszkające na terenie powiatu piaseczyńskiego. Na jakiej podstawie zostało wydane takie rozporządzenie i czy jest ono zgodne z przepisami sprawdzimy dopiero we wtorek, gdy urzędnicy zarówno starostwa, jak i Urzędu Wojewódzkiego (wydawaniem dokumentów zajmuje się wojewoda) wrócą do pracy. Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w dziale dotyczącym wydawania paszportów wyraźnie jest napisane, że wniosek można składać w dowolnym punkcie paszportowym, a rejonizacja nie obowiązuje.

Kolejne ograniczenie wprowadzone w Starostwie Powiatowym w Piasecznie dotyczy wniosków o wpisanie zaproszeń dla cudzoziemców do ewidencji zaproszeń. Od stycznia wnioski takie w Piasecznie nie są już przyjmowane, a zainteresowane osoby powinny się kontaktować z Wydziałem Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 3/5. Warto zwrócić uwagę, że wcześniej należy się umówić na konkretny termin przez formularz kontaktowy lub kalendarz internetowy urzędu.