Parowóz trafi do Piaseczna

503

Pojawiła się szansa, aby na stację kolejki wąskotorowej trafił parowóz Px48. Radni zadecydują, czy wyrażą zgodę na podpisanie umowy, dzięki której niedługo będzie można podziwiać w Piasecznie parowóz.

Radni będą głosować nad uchwałą, w której rada miejska wyraża zgodę na podpisanie trójstronnej umowy użyczenia parowozu Px48 do 2030 r., z możliwością jej przedłużenia. Umowa zostanie zawarta pomiędzy Stacją Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa), Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej (PGTKW), a gminą Piaseczno.

– Stajemy przed ogromną szansą pozyskania na Piaseczyńsko-Grójecką Kolejkę Wąskotorową parowozu. Parowóz ten nie będzie oczywiście od razu gotów do jazdy – będzie wymagał remontu, jednak jest on w bardzo dobrym stanie, co znacznie ułatwi jego przygotowanie do prowadzenia pociągów na naszych torach – mówi Michał Duraj, wiceprezes PGTKW. – To wyjątkowa okazja, która może więcej się nie powtórzyć: szerokość toru na naszej kolejce jest rzadka w Polsce, więc niewiele jest zachowanego taboru historycznego, który można na niej eksploatować. Od kiedy weszliśmy do zarządu PGTKW, bardzo zabiegaliśmy, aby pojawił się na piaseczyńskiej stacji parowóz. Dzięki współpracy ze Stacją Muzeum staje się to możliwe.

W kwietniu pisaliśmy o planach nowego zarządu, który chciał otworzyć niedostępną do tej pory stację dla ludzi. W maju razem z Centrum Kultury PGTKW zorganizowało Noc Muzeów, pojawiły się pociągi tematyczne, cykl pociągów do gwiazd cieszy się ogromnym zainteresowaniem, już w najbliższą sobotę odbędzie się pociąg do chmur, gdzie będzie można dowiedzieć się, co kształtuje pogodę i jak się ją prognozuje.

– Od wiosny wiele zmieniło się na stacji Piaseczno Miasto: zostały odmalowane budynki, dzięki gminie Piaseczno trwa remont dachów na hali głównej i lokomotywowni, które były już w bardzo złym stanie technicznym. Dzięki pomocy Banku Spółdzielczego w Piasecznie wyremontowaliśmy wagon Wernigerode. Odnowiony został też wagon bagażowy. Już wkrótce na dwóch końcach stacji staną odmalowane lokomotywy, które upiększą ten teren i najbliższą okolicę – mówi Piotr Nowicki, prezes PGTKW. – Biblioteka Publiczna organizuje tegoroczne Narodowe Czytanie na kolejce, przy naszym współudziale. To dobrze, że Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa cieszy się rosnącym zainteresowaniem i zdobywa nowych fanów i przyjaciół, którym leży na sercu jej przyszłość.

Parowóz na pewno stałby się dużą atrakcją turystyczną Piaseczna.

– Nie ukrywamy, że większość osób odwiedzających naszą kolejkę jest zawiedzionych, że mamy do dyspozycji tylko lokomotywy o napędzie dieslowskim. Dla większości osób skojarzenie jest oczywiste: wąskotorowa ciuchcia, to znaczy parowóz – tłumaczy Piotr Nowicki. – Ten parowóz będzie nie tylko symbolem naszej kolejki, ale stanie się symbolem Piaseczna, który może wyróżniać nasze miasto w całej aglomeracji warszawskiej.

– Powrót parowozu to nie tylko dodatkowa atrakcja piaseczyńskiej kolejki, to symbol miasta i element jego tożsamości. Dlatego grzechem byłoby nie skorzystać z propozycji Stacji Muzeum – mówi Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. – To szansa i dla Towarzystwa, i dla gminy Piaseczno, a jednocześnie kolejny etap rewitalizacji kolejki.