Parkuj i jedź z dofinansowaniem

0
470

Gmina przymierza się do przebudowy ul. Towarowej, która ma w znacznym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie na miejsca parkingowe przy dworcu.

Zapowiadana od lat budowa parkingu przy ul. Towarowej ma się wreszcie doczekać finału. Gmina posiada już umowę na dysponowanie należącym do PKP terenem, ale z realizacją planowanej inwestycji musiała poczekać na zakończenie przebudowy torów kolejowych. Potem z kolei, podobnie jak w innych miejscach wzdłuż torów, czekała na uprzątnięcie terenu przez wykonawcę rozbudowy linii radomskiej.

– W tej chwili większość terenu na ul. Towarowej została już uprzątnięta – informuje zastępca burmistrza Robert Widz. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy pochwalił się informacją, że Piaseczno zostało wpisane na listę samorządów, które mają dostać dotację w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– W pierwszym podejściu się nie udało, ale pula została poszerzona i trafiliśmy na listę dodatkową – mówi nam Widz. – Właśnie przygotowujemy do złożenia dokumentację, o którą nas poproszono.

Gmina Piaseczno ma szansę otrzymać dofinansowanie na przebudowę ulicy Towarowej – od dworca PKP aż do ulicy Nadarzyńskiej. Wzdłuż nowego ciągu komunikacyjnego ma powstać około 200 miejsc parkingowych. W połączeniu z już istniejącymi parkingami wokół dworca oraz kolejnymi miejscami, które Gmina w najbliższym czasie utworzy po zachodniej stronie torów, być może w znaczącym stopniu zaspokoi zapotrzebowanie w tym względzie.

– Z wyliczeń, które robiła Warszawa wynika, że Piaseczno w okolicach dworca potrzebuje 500 miejsc parkingowych – informuje wiceburmistrz Widz. – Będziemy je liczyć i obserwować sytuację – zapowiada. Czy to oznacza, że pomysł budowy parkingu wielopoziomowego przy dworcu odchodzi do lamusa?

– Na razie nie rezygnujemy z tego pomysłu. Ciągle jeszcze nie została uporządkowana przez PKP kwestia własności gruntu u zbiegu ulic Dworcowej i Sienkiewicza – zaznacza. – Trzeba też pamiętać, że koszt budowy jednego miejsca parkingowego w przypadku parkingu wielopoziomowego wynosi przy obecnych cenach 50-60 tys. złotych.

Inwestycja na ul. Towarowej, jeśli zgodzą się na nią radni, mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku.