Parkowe działki bez zabudowy

0
746

Gmina kupiła od Uzdrowiska Konstancin działki obok Hugonówki. Tym samym zniknęło widmo nowej zabudowy na terenie Parku Zdrojowego.

Temat działek o łącznej powierzchni ponad 0,52 ha, położonych między ulicami Mostową, Widok i Deptakiem im. Hugona Seydla, pojawił się wiosną ubiegłego roku. Radni wyrazili zgodę na skorzystanie przez gminę z prawa pierwokupu pięciu nieruchomości należących do Uzdrowiska Konstancin, a zlokalizowanych w Parku Zdrojowym nieopodal Hugonówki. Problemem była jednak obciążona na kwotę 70 mln złotych hipoteka. Spółce Uzdrowisko Konstancin do wyznaczonego na początek lipca 2019 roku terminu nie udało się usunąć kontrowersyjnych zapisów z hipoteki. W tej sytuacji do finalizacji zakupu nie doszło. Istniało ryzyko, że atrakcyjnie zlokalizowane działki, w tym jedna, na której miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza zabudowę, znajdą inwestora. Mowa była o planach budowy spa w sąsiedztwie Hugonówki. Taką informację przedstawiła radnym w lipcu ubiegłego roku przewodnicząca Rady Gminy Agata Wilczek.

Pod koniec lutego br. burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował radnych, że wznowił rozmowy z Uzdrowiskiem Konstancin na temat nabycia nieruchomości. Hipoteka została bowiem „wyczyszczona”, a spółka nie znalazła nabywcy na działkę budowlaną. Samorząd oferował właścicielowi zakup kompleksowy wszystkich pięciu działek, w tym jednej przeznaczonej pod zieleń urządzoną.

– Wynegocjowaliśmy kwotę o ponad pół miliona niższą od tej pierwotnej, zawartej w umowie dającej gminie prawo pierwokupu – informował burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Kwota jest też niższa od gminnego operatu szacunkowego – podkreślił. Samorząd swego czasu zabezpieczył w budżecie na te inwestycję 3,4 mln zł.

Chodzi o pięć działek zlokalizowanych nieopodal Hugonówki. Jedna z nich jest działką budowlaną, druga przeznaczona pod zieleń urządzoną, a pozostałe trzy to niewielkie działki, które do nich przylegają. Umowa została już sfinalizowana, akt notarialny podpisany i gmina stała się właścicielem nieruchomości. Zapytaliśmy burmistrza Kazimierza Jańczuka o plany zagospodarowania tego terenu.

– Naszym celem było nabycie tej nieruchomości, głównie po to, by zapobiec jej zabudowie. Intencją radnych było zachowanie obecnego, parkowego charakteru – powiedział burmistrz.

Za 0,52 ha gruntów gmina zapłaciła blisko 3 mln złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię