Parking zagadka

0
107

Wygrodzony taśmą parking na ul. Wschodniej obok Pepco intryguje wielu mieszkańców. Usiłowaliśmy się dowiedzieć, kiedy zacznie funkcjonować.

Sklep odzieżowo-przemysłowy na parterze budynku na rogu ulic Kościuszki i Wschodniej zaczął działać pod koniec marca 2019 roku. Objęty wówczas taśmą parking od strony ul. Wschodniej nie dziwił przesadnie mieszkańców, wszak przy nowym budynku konieczne mogły być jeszcze do załatwienia kwestie formalne. Po jakimś czasie jednak sprawa zaczęła być intrygująca, a dodatkowo irytująca.

– Mam problemy z poruszaniem się, chętnie skorzystałabym z tego miejsca dla osób niepełnosprawnych obok sklepu, ale ten parking jest ciągle zamknięty i nie rozumiem dlaczego – zwróciła się do nas jedna z czytelniczek. Jak dowiedzieliśmy się od obsługi sklepu, klienci często pytają o parking. Kierownik Pepco poinformowała nas, że powierzchnia jest wynajmowana od właściciela prywatnego i to z nim trzeba by rozmawiać na ten temat. Problem z parkingiem ma dotyczyć podobno wykonanego niezgodnie z przepisami miejsca dla osób niepełnosprawnych, a o planowanej naprawie ma świadczyć obecność palet z gotową do położenia kostką.

Problem z parkingiem ma dotyczyć
podobno wykonanego niezgodnie
z przepisami miejsca
dla osób niepełnosprawnych

Informację tę usiłowaliśmy potwierdzić u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Piasecznie. O nieprawidłowościach dotyczących wytyczenia miejsca dla niepełnosprawnych nic nie wie.

– Ten budynek został oddany do użytku tylko częściowo. Dwie kondygnacje nadal są nieodebrane – poinformował nas Albert Olbrycht. – Niewykluczone, że w związku z tym właściciel nieruchomości może się zasłaniać brakiem konieczności oddania do użytku miejsc parkingowych – dodaje.

Prawdopodobnie musiał je wybudować dla potrzeb swojej działalności zgodnie z wymogami mpzp. Jak wynika z nieoficjalnych informacji z PINB właściciel chciałby, aby teren tego parkingu został objęty przez gminę strefą płatnego parkowania, podobnie jak ma to miejsce przy ul. Kościuszki.  Burmistrz Daniel Putkiewicz poinformował nas, że nic mu na ten temat nie wiadomo, ale takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, jeśli parking nie znajduje się w pasie drogi gminnej.

Można oczywiście zrozumieć obawy właściciela nieruchomości, że z kilku miejsc parkingowych dedykowanych klientom sklepów, które wynajmują od niego powierzchnię, będą chcieli korzystać również wszyscy inni kierowcy. Jednak prędzej czy później, jeśli wydane przez gminę warunki zabudowy będą wymagały utworzenia miejsc parkingowych, będzie on musiał udostępnić parking klientom. Niewykluczone jednak, że taśma będzie broniła dostępu do tych miejsc aż do momentu zakończenia odbioru całego budynku.