Parking za rok

0
464

Parking przy dworcu to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Ponad 200 miejsc postojowych ma być gotowych za rok.

Nie chodzi oczywiście o parking wielopoziomowy, o którym mówiło się już kilka lat temu. Później jednak pomysł ten został odłożony, m.in. ze względu na wciąż nieuregulowana kwestię kolejowych nieruchomości zlokalizowanych między budynkiem dworca a ulicą Sienkiewicza. W związku z tym, że sprawa się przeciąga, gmina stara się budować parkingi w innych miejscach. Negocjacje z kolejowymi spółkami na temat przejęcia gruntów wzdłuż ulicy Towarowej również trwały od kilku lat. A ostatnio samorząd czekał już tylko na uprzątnięcie nieruchomości przez wykonawcę przebudowy torów kolejowych. Działka została w końcu przejęta przez samorząd i gmina mogła ogłosić przetarg na budowę parkingu oraz ulicy.

Zgodnie z umową, w ciągu najbliższego roku odcinek między ulicą Nadarzyńską a dworcem PKP, którego fatalny stan pozwala na przeprawę jedynie samochodem terenowym, ma się zamienić w normalną drogę. Wzdłuż liczącej 520 metrów ulicy Towarowej powstaną zaś miejsca parkingowe. Zgodnie z wymaganiami przetargowymi wykonawca ma zaprojektować i wybudować 211 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 3 miejsca dla samochodów elektrycznych (z możliwością ładowania) oraz 10 miejsc dla niepełnosprawnych.

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma przygotować projekt, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz zrealizować budowę ulicy oraz miejsc parkingowych. Inwestycja jest kosztowna, głównie ze względu na zakres prac związany z budową nowej ulicy wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Gmina zapłaci za tę inwestycję 7,15 mln złotych. Pod koniec 2019 roku burmistrz Daniel Putkiewicz podpisał umowę na dotację w wysokości 1,5 mln złotych. Jest ona przeznaczona na budowę dworcowego parkingu w formule „Parkuj i Jedź”. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych przeznaczonych na zintegrowane inwestycje terytorialne. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika.

Zgodnie z umową, budową powinna zostać zrealizowana do końca kwietnia 2021 r., a na dostarczenie pozwolenia na użytkowanie wykonawca ma dodatkowe dwa miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię