Parking na ścieżce

0
676

Nowo wybudowana ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Żytniej pełni funkcję parkingu dla klientów targowiska. Mieszkańcy martwią się, że ulegnie ona zniszczeniu jeszcze zanim dzieci pojadą nią do szkoły.

Miejskie targowisko w Piasecznie przyciąga tłumy klientów. Miejsc parkingowych jak zawsze brakuje, mimo że wybudowanie nowego odcinka ulicy Żytniej zwiększyło ich liczbę. Kierowcy korzystają jednak nie tylko z miejsc wyznaczonych po stronie targowiska, ale parkują również na asfaltowej ścieżce rowerowej po drugiej stronie ulicy. Trudno im nawet zarzucić łamanie przepisów, ponieważ na ścieżce brak oznaczenia. Co więcej, wiele osób nie ma nawet świadomości, że staje pasie przeznaczonym dla rowerzystów.

– O czym pani mówi? – dziwi się starsza kobieta pakująca zakupy do bagażnika, którą pytam, czy wie, że zaparkowała na ścieżce rowerowej. – Na jakiej ścieżce? To nie jest parking? – pyta zdziwiona. Niestety oznakowania poziomego brak. Na próżno też szukać znaków pionowych zarówno przy wjeździe od strony ulicy Nadarzyńskiej, jak i Jana Pawła II. A skoro tak, to niewiele może też tu zdziałać straż miejska.

– I tak oto publiczne pieniądze pójdą w błoto – mówi nam jeden z piaseczyńskich rowerzystów. – Jeśli na ścieżce stają ciężkie SUVy czy półciężarówki, to z pewnością nie wpływa pozytywnie na żywotność nawierzchni i jej jakość, bo nie pod takie obciążenia była projektowana – zauważa. – A jak jeszcze za chwilę przyjdą upały, to w ogóle będzie zabawnie i dzieci do szkoły we wrześniu pojadą koleinami.

Ścieżka rowerowa stała się regularnym parkingiem

Efekt monitów mieszkańców już jest. Przygotowano projekt korekty oznakowania, złożono go w starostwie i właśnie został zatwierdzony.

– Mamy nadzieję, że po wykonaniu dodatkowego oznakowania sposób użytkowania chodnika (w tym ścieżki rowerowej) wzdłuż ul. Żytniej stanie się dla kierowców bardziej zrozumiały i pomoże w rozwiązaniu problemu. Strażnicy miejscy po wprowadzeniu nowego oznakowania będą z całą surowością karali kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego – informuje Anna Grzejszczyk z Biura Promocji Urzędu Gminy.

Dlaczego ścieżka nie została prawidłowo oznakowana od razu po wykonaniu? Od jednego z urzędników usłyszeliśmy, że znak pionowy stoi – przed skrętem, w ulicy Jana Pawła II. Rzeczywiście, zza ogrodzenia budowy CEM spostrzegawcza osoba, która wie czego szuka, ma szansę go zauważyć. Mamy jednak nieodparte wrażenie, że to nie jest prawidłowe oznakowanie.