Paczka pełna szlachetności

0
338

Prażmowska Szlachetna Paczka działa pełną parą. Wystarczył zaledwie jeden dzień, by 25 zgłoszonych do akcji rodzin znalazło swoich darczyńców.

Tej inicjatywy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Szlachetna Paczka już od 20 lat łączy potrzebujących i darczyńców. Od tego czasu pomoc w ramach akcji otrzymało już blisko 15 tysięcy rodzin, a wartość przekazanego wsparcia przekroczyła 45 milionów złotych. Mechanizm działania jest prosty: wolontariusze docierają do rodzin w trudnej sytuacji finansowej, wspólnie z nimi opracowują listę potrzebnych rzeczy, a następnie pomagają znaleźć darczyńców, którzy sfinansują zakupy. Buty na zimę czy nowa pralka, szkolna wyprawka czy wózek inwalidzki – nie ma potrzeb zbyt małych ani zbyt wielkich. Co istotne, objęte pomocą rodziny nie otrzymują pomocy finansowej; wsparcie jest wyłącznie rzeczowe. Taki model działania wynika z filozofii tzw. wędki. W myśl powiedzenia „Dasz człowiekowi rybę – będzie najedzony do końca dnia. Dasz mu wędkę – będzie najedzony do końca życia” Szlachetna Paczka pomaga zyskać samodzielność.

Tegoroczna akcja ruszyła 14 listopada. Tego dnia ogłoszono listę rodzin zakwalifikowanych do udziału w programie. W gminie Prażmów było to 25 rodzin. Odzew był wyjątkowo szybki – już następnego dnia wszyscy potrzebujący mieli swoich darczyńców. Kilka dni później do akcji dołączyła jeszcze jedna rodzina, która równie szybko znalazła swoich opiekunów.

Szlachetna Paczka działa prężnie nie tylko w Prażmowie. Niemal wszystkie rodziny z terenu powiatu piaseczyńskiego są już „zaopiekowane”. Obecnie na darczyńcę czeka już tylko Pan Adam z Lesznowoli, który potrzebuje m.in. pompy wody i węgla na zimę.

Tegoroczna edycja akcji skupia się również na pomocy osobom dotkniętym przez pandemię koronawirusa. – Najczęściej to grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane: osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, wielodzietne. Potrzebujemy – wspólnie – wykrzesać z siebie pokłady empatii i zaangażowania, które pozwolą nam wszystkim szczęśliwie zakończyć ten trudny rok. A szczególnie tym, którym tego szczęścia w tym roku zabrakło – opisują organizatorzy Szlachetnej Paczki.

Przekazanie darów tradycyjnie następuje podczas Weekendu Cudów. W tym roku będzie to 12-13 grudnia.

Czytaj również: Ulga podatkowa za oddanie osocza

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię