Ostrożność wskazana

0
264

Policjanci uczyli seniorów, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i kontaktować się z policją również za pomocą narzędzi cyfrowych.

Pierwsze spotkanie z planowanego na 2019 rok cyklu spotkań pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” odbyło się w południe 22 stycznia w Domu Kultury w Piasecznie. Debata społeczna na temat bezpieczeństwa, zwłaszcza seniorów, została zainicjowana przez policję oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Piaseczyńska policja zamierza w ramach prewencji przeprowadzić cały cykl tego typu spotkań z różnymi grupami odbiorców.

– W ubiegłym roku przeprowadziliśmy 20 tego typu spotkań. Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich grup seniorów na naszym terenie – mówił prowadzący spotkanie nadkom. Jarosław Sawicki. Podkreślał, że nigdy dość takich działań, bo zwiększają świadomość społeczną w zakresie zagrożeń. Przestępcy bowiem wciąż odnoszą sukcesy dokonując kradzieży „na policjanta” czy „na wnuczka”, ale też wprowadzają nowe metody. Policjanci zaprezentowali licznie zebranym Seniorom m.in. film o metodzie „na perfumy”. Pod pozorem dawania do powąchania próbki perfum przestępcy usypiają nieostrożne osoby, które wpuściły ich do domu, a następnie kradną pieniądze czy cenne przedmioty. Policjanci uczulali też Seniorów, by nikomu nie ujawniali swoich danych – począwszy od numeru dowodu, kart płatniczych czy adresu.

Policja przedstawiła też statystyki swoich działań z roku ubiegłego. Apelowała o ostrożność na drodze, gdzie wciąż dochodzi do bardzo wielu wypadków, w tym śmiertelnych. Również z udziałem pieszych i rowerzystów. Pokazali też Seniorom nowe narzędzia zgłaszania różnego rodzaju zagrożeń bezpieczeństwa, niewymagających telefonowania czy mailowania bezpośrednio do dzielnicowego. Chodzi o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której każdy może dokonać zgłoszenia wybierając jedną z wielu kategorii – począwszy od niszczenia zieleni, przez znęcanie się nad zwierzętami, po niewłaściwie zaparkowany samochód.

Na spotkaniu byli też obecni dzielnicowi, którzy zbierali informacje od mieszkańców na temat ich potrzeb w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.