Odznaczony Złotym Krzyżem

0
350

Wojciech Prus-Wiśniowski otrzymał wyróżnienie za „zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”.

Wojciech Prus-Wiśniowski w ogromnym stopniu przyczynia się do promowania lokalnej historii. 84-letni społecznik to pasjonat i znawca dziejów Góry Kalwarii. Od prawie 30 lat kieruje Towarzystwem Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, a także – razem z żoną Bożeną – prowadzi Prywatne Muzeum Regionalne na Mariankach. Muzeum powstało w 1989 roku. Jej siedzibę stanowi budynek, który znajduje się na tzw. „Syjonie” – wzniesieniu, gdzie niegdyś stały dominikańskie zabudowania klasztorne. Ekspozycja placówki obejmuje między innymi: liczne kopie dokumentów, które dotyczą historii miasta, militaria z okresu II Rzeczypospolitej oraz powojennego, lokalne rzemiosło, stroje ludowe i zakonne, a także wystawę przyrodniczą.

– Walnie przyczynił się do powstania przełomowych publikacji o dziejach Góry Kalwarii. Ten urodzony gawędziarz to prawdziwy ambasador naszej małej ojczyzny. Promuje lokalną historię z niesłabnącym entuzjazmem – czytamy na stronie internetowej gminy Góra Kalwaria.

Działalność Wojciecha Prus-Wiśniowskiego jest bardzo często doceniana. Otrzymał on między innymi: Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz tytuł Zasłużony dla Góry Kalwarii. Ostatnio Panu Wojciechowi przyznano kolejne wspaniałe wyróżnienie – Złoty Krzyż Zasługi.

Prezydent RP nadał historykowi odznaczenie „za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”. Dekoracja odbyła się 9 października w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Odznaczenie wręczył wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, a swoje gratulacje złożył burmistrz gminy Góra Kalwaria Arkadiusz Strzyżewski, który złożył wniosek o uhonorowanie mieszkańca.

– Nie spoczywam na laurach! Jeszcze przez długie lata będę pożyteczny: będę pracować dla mojego kochanego miasta i tutejszej społeczności. Trzeba stale tworzyć nowe rzeczy i cieszyć się życiem. Nie wolno go, tego Bożego daru, marnować – zapewnia Wojciech Prus-Wiśniowski.

Czytaj również: Odwołanie Jana Rokity znów odroczone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię