Odroczenie lub zwolnienie

0
318

Gmina Lesznowola podjęła dwie uchwały wspierające przedsiębiorców w kryzysie związanym z epidemią. Chodzi o odroczenie lub umorzenie podatku od nieruchomości.

Podczas sesji Rady Gminy w czwartek 23 kwietnia samorząd przyjął dwie uchwały dotyczące gminnej pomocy dla przedsiębiorców w związku z epidemią i wprowadzonymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności.

Pierwsza z uchwał dotyczy przedłużenia terminu płatności rat podatku od gruntów, budynków i budowli, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Chodzi o raty podatku za kwiecień, maj i czerwiec, które można uiścić do końca września 2020 roku. Zainteresowany takim odroczeniem przedsiębiorca musi złożyć w gminie odpowiedni wniosek.

Druga uchwała dotyczyła możliwości zwolnienia ze wspomnianego podatku za ten sam okres (kwiecień-czerwiec). W obu przypadkach chodzi o przedsiębiorców, których działalność została ograniczona Rozporządzeniem Rady Ministrów w związku z COVID-19 z 31 marca. W tym wypadku mowa o „uzasadnionym wniosku” przedsiębiorcy, który wykaże, że jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią.

Skarbnik gminy Marta Sulimowicz przyznała, że uchwały były konsultowane z Mazowieckim Związkiem Pracodawców w Gminie Lesznowola i zapoznała radnych z treścią odpowiedzi przysłanej przez prezesa Związku Jacka Arendarskiego. Pracodawcy zwrócili uwagę, że pomoc powinna dotyczyć nie tylko przedsiębiorców wymienionych w rozporządzeniu, bo kryzys dotyka nie tylko ich. Zauważyli także, że bardziej oczekiwane byłoby umorzenie podatku niż tylko odroczenie spłaty, bowiem sytuacja finansowa większości przedsiębiorców nie ulegnie poprawie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zaapelowali też o maksymalne uproszczenie wniosku o odroczenie lub umorzenie podatku.

Radni przyjęli obie uchwały jednogłośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię