Odnaleziono pałac?

0
472

Od dwóch tygodni w dziale historycznym piszemy o pałacu z czasów saskich, do którego prowadziła dzisiejsza droga Królewskie Lipy. Teraz okazuje się, że odkryto jego fundamenty.
Pałac stał w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Starostwo Powiatowe.
W dzisiejszym numerze ukazuje się trzecia już część artykułu Małgorzaty Szturomskiej na temat pałacu w Piasecznie. Istniał on od lat 30. XVIII w. do powstania kościuszkowskiego, podczas którego został zniszczony. Wybudowany został przez Starostę Piaseczyńskiego oraz Pierwszego Ministra Rządu Saskiego Józefa Sułkowskiego dla króla polskiego Augusta III Sasa. Fundamenty pałacu zostały nawet naniesione na współczesną mapę, która powstała przy okazji rewaloryzacji parku.
Obecnie trwają prace budowlane na terenie Starostwa i wokół budynku. Podczas prac zrobiono wykop, w którym ukazały się ślady fundamentów, jednak został zasypany. Na szczęście Sebastian Bryciński zrobił zdjęcie, które nam przekazał, a Piaseczyński Klub Poszukiwaczy Historii wysłał do Starostwa pismo, w którym prosi m.in. o powiadomienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Starostwo to uczyniło, a MWKZ zalecił nadzór archeologiczny.
W piśmie od zastępcy MWKZ czytamy, że ten zaleca prowadzenie wszelkich prac ziemnych, związanych z rewitalizacją Parku Chyliczkowskiego, przy stałej obecności archeologa, który ma prace nadzorować, a w razie ujawnienia w nadzorowanych wykopach obiektów archeologicznych, zmienić nadzór na archeologiczne badania wykopaliskowe.
Konserwator zaleca także wykonanie na całym terenie parku nieinwazyjnych badań elektrooporowych i/lub geomagnetycznych lub przeprowadzenie badań georadarowych, co ma pozwolić na wstępne określenie granic zabytku oraz ocenić rozlokowanie obiektów.
– Badania georadarowe pozwalają ograniczyć rozmiar poprzedzających inwestycje właściwych badań do minimum – czytamy w piśmie od MWKZ.
Z kolei w celu zadokumentowania pozostałości odkrytych murów konserwator zalecił wykonanie badan sondażowych.
– Pismo MWKZ zaleca wykonanie trzech działań służących ochronie zabytku, z czego my wykonamy badanie georadarowe gruntu (Starosta polecił to BZK – Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego). Po stronie gminy jako inwestora jest zapewnienie stałego nadzoru archeologa podczas prac ziemnych – informuje nas sekretarz Maciej Michalski, do którego MWKZ skierował pismo. – Trzeci punkt to zalecenie dotyczące przeprowadzenia badań sondażowych (odwiert), które będą wskazane po pozytywnych wynikach badań georadarowych – tłumaczy.
To, że pałac Sułkowskiego istniał, nie ulega wątpliwości. Absolutnie pewna jest także jego lokalizacja. To, że fundamenty się zachowały, pokazuje zdjęcie Sebastiana Brycińskiego. Czemu je zakopano i jakby nie zauważono? To już nieistotne, ponieważ konserwator zalecił wykonanie badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię