Od lutego droższe bilety

0
202

Od początku lutego Koleje Mazowieckie wprowadzą zmiany w cenniku. Za bilety zapłacimy średnio o 10% więcej.

Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 lutego 2020 r.

Ceny biletów na podróże pociągami Kolei Mazowieckich wzrosną średnio o 10 procent. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną – jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika – prawie o 65 proc. za 1 MWh wyjaśnia rzecznik Kolei Mazowieckich Dorota Nowakowska. Ponadto spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15 proc. w stosunku do 2019 r.

Przewoźnik podkreśla, że podwyżka cen biletów nie zrekompensuje w całości podwyżki cen energii trakcyjnej. Pozostałą część kosztów ma pokryć rekompensata z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

– Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich miała miejsce w 2015 r. – zaznacza rzecznik KM.

Czy podwyżka oznacza również wzrost opłat za bilety okresowe ZTM? Na razie nie wiadomo. Taką decyzję musiałaby podjąć Rada Warszawy. Niewykluczone, że realizacja umowy na „wspólny bilet” przy wzroście kosztów Kolei Mazowieckich w pewnym momencie wymusi ponoszenie wyższych kosztów przez wspólnika. Czy samorządy zdecydują się na pokrywanie tej różnicy bezpośrednio z budżetu, czy przerzucą koszty podwyżek na pasażerów w opłatach za bilety, przekonamy się prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy.

Nowa taryfa jest już dostępna na stronie internetowej KM: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/zmiany-w-cenach-biletow-kolei-mazowieckich-od-1-lutego-2020-r