Obwodnica prawie gotowa

79

Obwodnica Góry Kalwarii została teoretycznie oddana dla ruchu samochodowego zgodnie z planem, ale nadal nie są gotowe cztery łącznice. Na ich dokończenie trzeba będzie poczekać do marca.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła do użytku 9-kilometrową obwodnicę 20 grudnia minionego roku. W ramach inwestycji powstały trzy węzły drogowe: Kąty, Marianki i Stadion. Nadal jednak nie są gotowe cztery łącznice na węzłach Stadion i Marianki, co generuje dodatkowe utrudnienia w ruchu samochodowym. Na rondach przy stadionie skupia się ruch z kilku kierunków. Tam jest największe ryzyko powstania korka.

Na węźle Marianki, przy stacji Orlen, nie można zjechać z obwodnicy w kierunku miasta. W tym miejscu nie można też wjechać na obwodnicę od strony Góry Kalwarii. Urząd Gminy zaleca mieszkańcom południowo-zachodniej części gminy wybór objazdu przez Krzaki Czaplinkowskie, bo będzie to prawdopodobnie szybsza trasa niż przez ronda przy stadionie.

Natomiast na węźle Stadion, w pobliżu restauracji McDonald’s, jadący od Wisły nie mają możliwości skręcenia z obwodnicy ani w kierunku Góry Kalwarii, ani Sandomierza. Jeśli ktoś chce pojechać w kierunku Warki, po zjechaniu z mostu musi kierować się na rondo Kazimierza Górskiego.

Poza tym, żeby z Góry Kalwarii wjechać na most na Wiśle i pojechać w kierunku Mińska Mazowieckiego, trzeba jechać w kierunku Czerska i na trzecim rondzie zjechać na Mińsk.

Sytuacja taka potrwa jeszcze przez kilka miesięcy. Do końca marca została przedłużona umowa z wykonawcą obwodnicy, wtedy powinny też zostać wybudowane brakujące łącznice. – Będą również realizowane nasadzenia zieleni, prace porządkowe oraz remont dróg w ramach dotychczasowego przebiegu DK79 i DK50. Do czasu zakończenia tych robót nie będzie możliwości zjazdu z obwodnicy łącznicami na węzłach Stadion i Marianki. Kierowcy podążający od strony Mińska Mazowieckiego, chcąc dojechać do miasta, tuż za mostem na Wiśle, powinni jechać dotychczasowym przebiegiem DK50, a następnie skręcić w prawo w DK79 – informuje GDDKiA.