Nowy układ komunikacyjny

0
1039

Od kiedy autobusy zaczną dojeżdżać do Metra Kabaty?

Tydzień temu troje radnych z Konstancina-Jeziorny – Tomasz Nowicki, Katarzyna Jacyna oraz Renata Dąbrowska – wzięło udział w spotkaniu w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Pionu Przewozów Andrzej Franków. Na zebraniu ustalono, jakich zmian w komunikacji miejskiej mogą się w najbliższych miesiącach spodziewać mieszkańcy gminy.
742 na Kabaty
Jakiś czas temu pisaliśmy o wątpliwościach dotyczących trasy autobusów linii 742, które obecnie jeżdżą z Góry Kalwarii do Wilanowa. Zarówno burmistrz Góry Kalwarii, jak i Konstancina-Jeziorny dostrzegali zalety pozostawienia dotychczasowej trasy. Z informacji Tomasza Nowickiego wynika jednak, że do krańca Osiedle Kabaty skierowane zostaną trzy linie jadące przez Konstancin: 710, 724 oraz właśnie 742.
724 w dni powszednie ma kursować średnio co godzinę, a w soboty i święta pozostawiony będzie obowiązujący rozkład. Trasa linii 700 się nie zmieni i autobusy będą dalej dojeżdżać do Dworca Centralnego, przejeżdżając przez Metro Wilanowska. Najwięcej zmian czekać będzie linię 139.
Obecnie 139 jeździ z Ogrodu Botanicznego do przystanku Metro Wilanowska. Według najnowszej koncepcji tylko wybrane kursy będą zahaczać o Ogród Botaniczny, a autobus będzie dojeżdżać z metra na Wilanowskiej do Grapy. Przejedzie także przez Mirków. W planach jest, by 139 kursował co 20 minut w dni powszednie i co pół godziny w soboty oraz święta. Ważną kwestią jest budowa pętli autobusowej przy poczcie na Grapie – jest to niezbędne do tego, żeby autobusy mogły się tu zatrzymywać.
Poza opisanymi wyżej modyfikacjami ma powstać również linia 339 (Metro Wilanowska – Osiedle Kabaty), a linia 725 będzie kursować częściej. Istnieje szansa, żeby autobusy linii nocnej N50 (Metro Wilanowska – Skolimów) jeździły też w ciągu tygodnia, a nie tylko w weekendy, wszystko w tej sprawie zależy już jednak wyłącznie od gminy, ZTM jest na tak. Raczej nie uda się za to wydzielenie buspasa na trasie Konstancin-Jeziorna – Warszawa.
Dwa terminy
Jedno z najważniejszych pytań, jakie nasuwa się na myśl, to od kiedy zaczną obowiązywać zmiany.
– Nowy układ komunikacyjny zostanie wdrożony po zakończeniu przebudowy ulicy Relaksowej przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy (przebudowa ma się zakończyć według deklaracji burmistrza Ursynowa R. Kempy przed świętami wielkanocnym) – poinformował radny Tomasz Nowicki.
Jak na razie ciężko jest mówić o konkretnej dacie, natomiast wiadomo, że rozważane są dwa terminy: 1 maja i 1 września. Wraz z nadejściem zmian na obszarze gminy zostanie wprowadzona 1 strefa biletowa.
– Do 1 strefy zostaną przyłączone również inne gminy, które wyraziły deklaracje (być może i Piaseczno). W przypadku, gdy 1 strefa biletowa zostanie wdrożona w gminie Konstancin-Jeziorna oraz gminie Piaseczno, linie autobusowe kursujące na terenie gminy Konstancin-Jeziorna zmienią numery (np. linia 700 na linia 100) – wyjaśnia przewodniczący Doraźnej Komisji do spraw Transportu Miejskiego i Infrastruktury Rowerowej.
„Powrót Ikarusów byłby wskazany”
Zmiany, jak zawsze, wzbudziły ożywioną dyskusję wśród mieszkańców. Część z nich jest niezadowolona z połączeń z Wilanowem oraz z częstotliwości kursów autobusów.
– 724 dalej co godzina i w weekendy co dwie. Bez zmian od czasów mojego chodzenia do liceum (1999-2003). I mówią mi: „komunikacja od nowa”. Jedna z najbogatszych gmin w kraju obok stolicy, gdzie co chwila mija mnie samochód z karteczek gum turbo, które będąc dzieckiem, zbierałem, a tuż za rogiem stoją zabytkowe wille za wielkie pieniądze, finansuje ludziom autobusy co godzinę, dwie lub trzy (700). Fajnie, że jest rewolucja komunikacyjna w naszym mieście i jednocześnie poszanowanie dla przeszłości. Powrót Ikarusów byłby jeszcze wskazany, to byśmy naprawdę poczuli się wyjątkowo – napisał jeden z mieszkańców.
– Częstotliwość najlepiej co 5 minut, ale to i tak będzie za mało, bo sąsiad ma co 3 minuty i przecież nieważne, że od Polnej i do Polnej z Kabat odjazdy w szczycie będą co 10 minut, a z Wilanowa oprócz 139 i 700-tki będzie 725 częściej, 519 czy też 339, którymi można dojechać do Powsina i się przesiąść w 7-setki z Kabat, nie tracąc zbyt wiele czasu, gdyż linie rozkładowo będą skoordynowane – skomentował wpisy mieszkańców radny Mariusz Kucicki.
Dyskusja zawsze będzie się toczyć, niemniej jednak zapewne znaczna większość z niecierpliwością czeka, aż nowy układ komunikacyjny wejdzie w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię