Nowy system dopłat do wymiany starego pieca

0
492

Władze Konstancina planują wdrożyć nowy program motywujący mieszkańców do wymiany starych kotłów węglowych. Zwiększy się też pula środków na dofinansowanie do likwidacji tzw. „kopciuchów”.

Programy dopłat do wymiany starych, generujących duże ilości smogu pieców cieszą się coraz większą popularnością. W uzdrowiskowej gminie na likwidację „kopciucha” i zakup nowego, bardziej ekologicznego kotła można otrzymać nawet 8000 złotych. W 2021 roku Konstancin planował wydać na ten cel 200 tysięcy złotych.

Okazuje się jednak, że ta kwota może nie wystarczyć. Mieszkańcy sięgają bowiem po gminne środki na tyle chętnie, że wyczerpano już większość zabudżetowanej puli. Jak poinformował niedawno burmistrz Kazimierz Jańczuk, w tym roku rozdysponowano już 168 tysięcy złotych. W związku z tym władze gminy zdecydowały się zwiększyć środki na wymianę kopciuchów w tym roku. Wyższa kwota ma również pojawić się w projekcie przyszłorocznego budżetu. Temat z pewnością zostanie poruszony na najbliższej sesji Rady Gminy.

Czytaj także: Wymień piec z dopłatą

O smogowym problemie Konstancina pisaliśmy już wielokrotnie. Na początku tego roku na terenie gminy zawisło kilkanaście czujników jakości powietrza. Już pierwsze odczyty pokazały, że sytuacja jest daleka od ideału – szczególnie w uzdrowisku. Z tego powodu fakt, że zainteresowanie mieszkańców przerosło oczekiwania urzędników to dobra wiadomość. Każdy wymieniony piec jest bowiem krokiem w kierunku czystszego powietrza. Aby dodatkowo przyspieszyć proces likwidacji „kopciuchów”, władze gminy planują wdrożyć program dopłat malejących.

Na czym to polega? Mechanizm jest dość prosty: w każdym kolejnym roku funkcjonowania programu dopłaty do wymiany pieca będą coraz niższe. Przykładowo więc w 2021 roku maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 8000 zł. W przyszłym roku będzie to już 7000 zł, w kolejnym – 6000 itd. Zatem im szybciej zdecydujemy się na zakup nowego kotła, tym więcej pieniędzy zwróci nam gmina. System premiuje więc tych, którzy wcześnie przystąpią do programu. A wymiana pieca jest nieunikniona i prędzej czy później będzie to musiał zrobić każdy właściciel domu z ogrzewaniem starej generacji.

Program dopłat malejących działa już m.in. w Warszawie i przynosi wymierne efekty. Liczba wymienionych pieców w stolicy szybko rośnie, ponieważ każdy chce się załapać na jak najwyższą dotację. Władze Konstancina liczą, że w gminie uda się osiągnąć podobne rezultaty.

Czytaj także: Nowe dowody osobiste już w wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię