Nowy rok szkolny w domach kultury

0
446

1 września uczniowie wracają do szkół pod zaostrzonym rygorem sanitarnym. Jak będzie wyglądał ten rok szkolny w domach kultury?

W czasie pandemii wiele domów kultury przeniosło swoją działalność do sieci. Czy obecnie wszystko wróciło do normy? Wiemy jak od nowego roku będą funkcjonować szkoły, znamy również wytyczne sanitarne płynące od rządu. W przypadku zajęć dodatkowych niewiadomych jest więcej. Jakie będą limity osób, kiedy ruszą zajęcia oraz czy znowu pojawią się warsztaty online? Zapytaliśmy o to placówki kultury w pięciu gminach.

Centrum Kultury Piaseczno

Kadra Centrum Kultury w Piasecznie jest obecnie w trakcie tworzenia programu na nowy sezon. Ruszy większość zajęć, które do tej pory odbywały się w placówkach. Poza tym pojawią się nowe propozycje. Program Centrum Kultury w Piasecznie jest bardzo bogaty w ofertę zajęć zarówno dla najmłodszych np. Wszechnica Rodzica, jak i dzieci starszych oraz dorosłych i młodzieży. Kadra prowadzi zajęcia z wszelakich dziedzin (teatr, plastyka, szycie, beatbox, muzyka, taniec i wiele, wiele innych) w Przystanku Kultura, Strefie Kultury oraz Klubach Kultury na terenie gminy Piaseczno. Czy coś ulegnie zmianie z uwagi na panującą pandemię? – Wszelkie zmiany konsultujemy z sanepidem, jesteśmy w trakcie tworzenia nowego regulaminu zajęć, który wkrótce pojawi się na naszej stronie www.kulturalni.pl razem z tegorocznymi propozycjami zajęć. – informuje Monika Iwanow, Specjalista ds. Promocji i Komunikacji.

Rejestracje na zajęcia ruszają 15 września, choć niektóre z grup kontynuujących, jak na przykład teatry mogą rozpocząć zapisy już 7 września. Planujemy start zajęć 21 września. Czy odbędą się zajęcia zdalne? – Obserwujemy sytuację związaną ze stanem epidemicznym. Jeśli będzie taka konieczność jesteśmy przygotowani na prowadzenie zajęć online – odpowiada Dział Promocji.

Konstanciński Dom Kultury

Zajęcia edukacyjne prawdopodobnie ruszą tutaj w październiku i zostaną dostosowane do aktualnych zaleceń sanitarnych. W tej chwili opracowywane są szczegóły. – Myślę, że przedstawimy ofertę oraz zasady obowiązujące na zajęciach dopiero w połowie lub pod koniec września. Oczywiście jeśli pozwoli na to aktualna sytuacja pandemiczna. – tłumaczy Grzegorz Traczyk z Działu Promocji. Zajęcia będą odbywały się zgodnie z aktualnymi wytycznymi sanepidu oraz ministerstwa zdrowia. Obecnie trwają uzgodnienia i przygotowania tegorocznej oferty zajęć edukacyjnych, a ze względu na pandemię koronawirusa, kadra nie wyklucza organizacji zajęć online. Zapisy na warsztaty odbędą się prawdopodobnie na przełomie września i października.

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli

W Lesznowoli nie podano jeszcze oferty edukacyjnej na nowy rok. Lista warsztatów powinna zostać ogłoszona w połowie września i wtedy uczestnicy będą mogli zapisywać się na zajęcia. Informacje pojawią się na stronie internetowej oraz fanpagu na Facebooku. W tym roku z pewnością będą obowiązywać zaostrzone limity miejsc ze względu na ograniczoną przestrzeń sal i przymus zachowania dystansu społecznego w czasie trwania lekcji.

– Podczas wakacji zrezygnowaliśmy z zaplanowanych imprez a także z corocznie organizowanych półkolonii. Odbyły się za to warsztaty dla dzieci w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza nie tylko przestrzeganie warunków sanitarnych, ale i bardzo zawężoną ilość możliwych miejsc na zajęcia – mówi Jolanta Walentyna Sobolewska, Dyrektor w GOK Lesznowola. Z tego powodu zespół planuje część zajęć poprowadzić online, a szczegóły ogłosi wkrótce. Rok kulturalny zazwyczaj rusza tutaj od 1 października, a dyrektorka ma wielką nadzieję, że w tym roku również ośrodek otworzy swe drzwi dla mieszkańców, pragnących rozwijać swoje pasje.

Ośrodek Kultury Góra Kalwaria

W Górze Kalwarii zapisy na niektóre zajęcia są już otwarte od połowy sierpnia i dostępne na stronie. Do wyboru jest między innymi ceramika, malarstwo, zumba, ognisko muzyczne oraz zespół ludowy. Niektóre zajęcia ruszają od połowy września, a pozostałe najpóźniej w ostatnim tygodniu miesiąca. Nie ma na razie planowanych warsztatów online. Na stronie ośrodka dostępny jest nowy regulamin dotyczący zasad zachowania podczas zajęć.

Gminny Ośrodek Kultury Tarczyn

W Tarczynie zapisy na zajęcia rozpoczynają się wyjątkowo wcześnie, bo już 1 września. Jak na razie wiadomo, ośrodek nie planuje prowadzenia zajęć online. Ma jednak zamiar zadbać o przestrzeganie wszelkich norm bezpieczeństwa. Wszystkie aktywności odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. W tym semestrze można zapisać się między innymi na taniec, plastykę, brydża, teatr młodzieżowy, emisję głosu oraz warsztaty fotograficzne. Poza zajęciami dla dzieci i młodzieży ośrodek zaprasza do siebie również seniorów. Oferuje bogate spektrum zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Czytaj więcej: Jak będą od września funkcjonowały szkoły w Piasecznie?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię