Nowy komisariat i pierzeja

0
528

W Górze Kalwarii ma powstać nowy komisariat policji. Gmina  chciałby przy okazji zagospodarować dużą działkę w centrum miasta.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, z prośbą o przekazanie działki, na której mógłby zostać zbudowany nowy komisariat, zwrócił się do miasta Komendant Stołeczny Policji. Obecna siedziba przy ul. Stefana Grota-Roweckiego powstała w pierwszej połowie lat 90. w wyniku przebudowy i nadbudowy sklepu.

Nowy komisariat obok cmentarza

– Budynek nie spełnia już współczesnych standardów i jest w nim ciasno. Dlatego władze gminy postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom policji i zaproponowały jej przekazanie trójkątnej działki o powierzchni około 7000 m2 u zbiegu ulic Budowlanych i Wiejskiej – mówi rzecznik gminy Piotr Chmielewski. Zaznacza, że do tej pory teren nieopodal cmentarza nie miał strategicznego znaczenia dla włodarzy gminy i nie było pomysłów na jego zagospodarowanie.

– Ale jest to jednocześnie dobra lokalizacja dla komisariatu, ponieważ działka jest dobrze skomunikowana, a ponadto znajduje się w pobliżu najszybciej rozwijającej części miasta – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Coś za coś

Władze gminy chciałyby jednak przy okazji załatwić pewną istotną dla rozwoju miasta kwestię. Działka pod komisariat będzie przekazana Skarbowi Państwa. Z kolei gmina pod koniec lat 90. pozyskała działkę o podobnej powierzchni w centrum miasta przy ul. Dominikańskiej. Niestety ma niewielkie możliwości zagospodarowania tego terenu, ponieważ dawna działka powojskowa może być przeznaczona wyłącznie na tereny zielone i drogi dojazdowe. Gmina chciałaby, aby Skarb Państwa „zdjął” z tej nieruchomości cel darowizny, co pozwoliłoby na jej zabudowę. Została już nawet opracowana koncepcja zagospodarowania działki zajmowanej obecnie przez skwer, parking i tymczasowe pawilony. Gminie zależy na zabudowie pierzejowej.

– Odpowiednie, trójstronne porozumienie już zostało przygotowane w uzgodnieniu z pracownikami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ksawery Gut, starosta piaseczyński, który jest w powiecie jednoosobowym przedstawicielem Skarbu Państwa, zaopiniował je pozytywnie – informuje Piotr Chmielewski. Aby policja otrzymała teren inwestycyjny, a gmina w przyszłości mogła wybudować pierzeję wzdłuż ul. Dominikańskiej, potrzebna jest jeszcze zgoda wojewody.

– To porozumienie daje nam szansę na zagospodarowanie eksponowanego miejsca w samym sercu miasta. A jednocześnie jest szansą na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – podsumowuje Arkadiusz Strzyżewski.

Czytaj także: Nowa ustawa covidowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię