Nowe życie Pałacu w Oborach?

0
453

Zabytkowy pałac został kupiony przez fundację, która zamierza udostępnić go na cele publiczne. Wcześniej ma zainwestować sporą sumę w jego rewitalizację.

Jeden z najbardziej atrakcyjnych zabytków na terenie powiatu piaseczyńskiego stoi opuszczony od końca 2015 roku. Wcześniej, od 1948 roku, w pałacu działał Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa. W lipcu 2015 roku zapadł wyrok NSA finalizujący trwające kilkanaście lat starania o odzyskanie rodzinnego majątku przez spadkobierczynię Potulickich. Wówczas użytkująca pałac Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej musiała opuścić oborski dwór. Tym samym został on zamknięty nie tylko dla literatów, którzy chętnie korzystali z możliwości tworzenia w pięknym otoczeniu, ale również dla gości korzystających z pokoi hotelowych czy restauracji.

2 stycznia w Internecie pojawiła się informacja o tym, że oborska perła architektury znalazła nowego nabywcę. Tuż przed świętami dwór w Oborach miał trafić w ręce fundacji działającej pro bono na rzecz sztuki i nauki w Polsce. O transakcji poinformował właściciel agencji nieruchomości, która miała zajmować się sprzedażą majątku Potulickich. Zapewnia, że obiekt ma zostać przeznaczony na cele publiczne.

– Nie mam upoważnienia do podawania większej liczby szczegółów ponad to, że zaraz po zakupie fundacja ma zamiar wydać na remont i rewitalizację parku i budynków sumę przekraczającą 20 mln złotych – napisał Andrzej Krzyżanowski. We wtorek 7 stycznia ujawnił, że dwór w Oborach trafił w ręce fundacji państwa Staraków.