Nowe miejsce dla poradni i warsztatów

0
251

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej działają już w nowym miejscu. Obie placówki mieszczą się w wyremontowanym dawnym budynku łączności na terenie byłej jednostki wojskowej.

W ostatnich miesiącach budynek łączności przy ulicy Saperów 3 został gruntownie wyremontowany przez władze powiatu.

– Prace objęły gruntowną przebudowę drugiego piętra budynku, wykonanie windy i klatki schodowej, elewację oraz elementy zagospodarowania terenu wokół budynku. Całkowity koszt remontu wyniósł prawie 4 miliony złotych – podsumowuje Magdalena Markuszewska, kierownik Biura Promocji w piaseczyńskim starostwie.

To właśnie na drugim piętrze dawnej „łączności” będą działały obok siebie: Warsztaty Terapii Zajęciowej i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, a dokładnie będzie to punkt zamiejscowy piaseczyńskiej poradni obejmującej swoją pomocą mieszkańców gmin powiatu piaseczyńskiego.

– Nasza stara siedziba jest już zbyt mała jak na nasze potrzeby. Dzięki tej przeprowadzce mogliśmy zwiększyć liczbę uczestników
z 16 do 31 – mówi Łukasz Owczarek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

– Cieszę się, że obie placówki mogą funkcjonować w tak komfortowych warunkach – przyznaje z radością Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu. – Widziałam ten budynek wcześniej, przed remontem i naprawdę jestem pod wrażeniem zmian, które tu zaszły. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli tchnąć nowe życie w to miejsce. Dzięki nowej siedzibie obie placówki będą mogły bardziej rozwinąć skrzydła.

Pięć pracowni do terapii

Warsztaty Terapii Zajęciowej istnieją w Górze Kalwarii od 2103 roku. Prowadzi je Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Poza nową lokalizacją w budynku przy ul. Saperów 3, WTZ działają nadal w lokalu przy ul. ks. Sajny 4.

– Nasza stara siedziba jest już zbyt mała jak na nasze potrzeby. Dzięki tej przeprowadzce mogliśmy zwiększyć liczbę uczestników z 16 do 31 – mówi Łukasz Owczarek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. – W lokalu przy ul. Sajny nadal będzie galeria imienia Zofii Biernackiej i pomieszczenia, gdzie będą szkolić się osoby prawie samodzielne, takie krok przed pracą. W nowym miejscu, przy ul. Saperów, będą prowadzone terapie.

W tym celu powstało pięć pracowni: umiejętności życiowych wraz z jadalnią, umiejętności społeczno-zawodowych, świec, introligatorska oraz komputerowa.

– Łącznie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piasecznie i ich filia w Górze Kalwarii posiadają obecnie 13 tematycznych pracowni. Tym samym jest placówka jedną z największych tego typu na Mazowszu – dodaje Łukasz Owczarek.

W budynku przy ulicy Saperów osoby niepełnosprawne będą miały do dyspozycji także salę rehabilitacyjną.

Koniec wędrówki

Odział Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej działa w Górze Kalwarii od 1993 roku. W tym czasie kilkakrotnie zmieniał adres.

– Cieszę się, że ta wędrówka w końcu się skończyła – mówi Bożena Małkowska-Baranowska, dyrektor poradni. – W nowej siedzibie są gabinety z prawdziwego zdarzenia: po dwa dla psychologów i pedagogów oraz jeden dla logopedy. Jest też winda, toaleta dla niepełnosprawnych i mamy własną, bardzo dobrze wyposażoną salę do integracji sensorycznej.

Dyrektor Małkowska-Baranowska liczy na to, że dzięki większemu lokalowi możliwe będzie zwiększenie kadry placówki, co jej zdaniem oznacza większą liczbę osób, którym będzie w stanie pomóc poradnia.