Nowe granice Góry Kalwarii

0
752

Gmina przeprowadzi konsultacje w sprawie przyłączenia do terenu miasta części wsi Moczydłów oraz Krzaki Czaplinkowskie.

W trakcie sierpniowej sesji Rady Miejskiej Góry Kalwarii jednym z projektów, którymi zajęli się włodarze, był ten poświęcony dwóm gminnym miejscowościom – Moczydłów oraz Krzaki Czaplinkowskie. Części wymienionych sołectw miałyby zostać przyłączone do miasta Góra Kalwaria. W przypadku Moczydłowa mowa o dwóch fragmentach – ograniczonym ulicami: Długa, Zacisze i Pijarska, a także o terenie bloków Rezydencji Moczydłów bliżej drogi w stronę Konstancina-Jeziorny. Odnośnie Krzaków Czaplinkowskich, proponowany jest teren między Górą Kalwarią a Karoliną. O zmianę granic wystąpili z wnioskiem sami mieszkańcy tych miejscowości.

Względy funkcjonalne

– Zainteresowani wskazują, iż przedmiotowa część miejscowości historycznie stanowiła tzw. Kalwaryjkę, która nigdy nie stanowiła części wsi Krzaki Czaplinkowskie. Zwrócono również uwagę na fakt, że nieruchomości zainteresowanych zmianą granic mieszkańców tzw. Kalwaryjki sąsiadują bezpośrednio z miastem, natomiast do najbliższych budynków Krzaków Czaplinkowskich, położonych za lasem, odległość wynosi około kilometra – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic, podjętej w lutym tego roku. Wnioskodawcy podkreślają, że zawsze identyfikowali się z miastem Góra Kalwaria, uczestnicząc w jego życiu społecznym i gospodarczym. Zwracają również uwagę na fakt, że nieruchomości zainteresowanych zmianą granic mieszkańców dotychczasowego tzw. PGR Moczydłów, sąsiadują bezpośrednio z miastem, natomiast do najbliższych budynków położonych wzdłuż drogi przez wieś odległość wynosi około kilometra.

Głosowanie do końca listopada

Radni głosowali nad przeprowadzeniem w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Większość poparła ten pomysł. W związku z powyższym gmina przeprowadzi wśród mieszkańców specjalną ankietę.

Ankieta kierowana jest zarówno do osób mieszkających w Górze Kalwarii, jak i do tych zamieszkujących Moczydłów oraz Krzaki Czaplinkowskie. Ci pierwsi otrzymają pytania dotyczące przyłączenia obu terenów do miasta, drudzy zostaną zapytani tylko o swoją miejscowość. Można odpowiedzieć „Tak”, „Nie” lub „Wstrzymuję się”. Ankiety będą udostępnione na stronach internetowych gminy, u sołtysów, a także w takich miejscach jak Ośrodek Kultury, basen czy oczywiście kancelaria Urzędu Miasta w Górze Kalwarii.

Konsultacje potrwają 28 dni. Powinny się zakończyć 30 listopada tego roku.

Czytaj także: Chcą żyć w mieście

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię