Nowe dowody osobiste już w wakacje

0
1730

Od sierpnia zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Jeszcze tylko przez trzy miesiące będzie można składać wniosek o wydanie dokumentu online.

Już niebawem urzędy będą wydawać dowody z odciskiem palca i naszym podpisem. Wzór nowego dokumentu tożsamości zaprezentowało niedawno MSWiA. Zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do wymogów unijnych. W nowych dowodach pojawi się odcisk palca i odręczy podpis. Warstwa graficzna dostosowana też będzie do wytycznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. W nowym dowodzie pojawi się m.in. oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu.

Oznacza to koniec możliwości składania wniosków online. Wizyta w urzędzie nas już nie ominie. Zmiana ma wejść w życie 2 sierpnia.

Wszystkie dowody do wymiany?

Czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobiste? Nie będzie takiej konieczności. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż upłynie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

– Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski podczas konferencji prasowej. Przypomniał, że e-usługa Uzyskaj dowód osobisty w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tys. osób, w 2020 – niemal 336 tys., czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wniosków o dowód osobisty.

Po 2 sierpnia br. składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Czytaj także: Kup sobie wóz strażacki

Mobilny urząd

Dla osób, które nie mogą udać się do urzędu gminy, nowe regulacje prawne przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Wiceminister Paweł Szefernaker zaznaczył, że takie stacje znajdą się na terenie każdego powiatu. Do osób, które zgłoszą taką potrzebę i będzie ona uzasadniona, odwiedzi urzędnik z komputerem i zestawem pozwalającym na zdjęcie odcisków palców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię