Nowe 500+

0
835

Od 1 lipca rusza internetowy  nabór na świadczenie 500+. W tym roku ministerstwo wprowadziło wiele zmian.

Świadczenie 500+ jest przyznawane co roku. Oznacza to, że każdego roku należy złożyć wniosek. Można zrobić to przez Internet, za pośrednictwem swojego konta w banku elektronicznym, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Wnioski przez Internet można składać już o 1 lipca. Wnioski metodą tradycyjną, czyli w formie papierowej w urzędzie, będzie można składać od 1 sierpnia.

Do tej pory 500 zł miesięcznie było przyznawane na pierwsze dziecko pod warunkiem spełniania kryteriów dochodowych przez rodzinę, a na drugie i kolejne dostawał każdy wnioskujący niezależnie od osiąganego dochodu. Od 1 lipca rząd znosi kryterium dochodowe również na pierwsze dziecko.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wsparcie trafi łącznie do 6,8 mln dzieci (dzisiaj jest to 3,6 mln dzieci – stan na luty 2019 r.). Jednak oczekiwany wzrost składanych wniosków według ministerstwa nie powinien sparaliżować pracy urzędów gmin, które rozpatrują wnioski i wypłacają świadczenie.

– Nie tylko rozszerzyliśmy formułę programu, ale też uprościliśmy procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma na adres e-mail informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Zmieni się także procedura przyznawania świadczenia dla samotnych rodziców.

– Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko, co oznacza także likwidację czasochłonnej procedury stosowanej przez gminy w takich przypadkach – informuje ministerstwo.

W roku 2019 program Rodzina 500+ będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.