Nietoperze wpadają do domów

0
531

Nietoperz w domu to dosyć rzadka sytuacja. Jednak może się zdarzyć, zwłaszcza w czasie jesieni, kiedy zwierzęta poszukują miejsca na zimowy sen. Co zrobić, gdy nocny ssak znalazł się w naszym pokoju?

Nie tylko biedronki, pająki czy ćmy to nieproszeni goście, którzy mogą pojawić się w domu. W czasie jesieni blisko miejsc zaludnionych można spotkać nietoperze, szukające schronienia na zimę. W Polsce żyje aż 26 gatunków tych ssaków i wszystkie podlegają ścisłej ochronie. Niektóre można zobaczyć jedynie w jaskiniach i lasach, a inne na stałe wprowadziły się do miast. Lasy Państwowe przestrzegają i tłumaczą jak należy się zachować i co zrobić jeśli w naszym budynku postanowi zamieszkać nietoperz.

Poszukiwania kryjówki

Pod koniec lata i na początku jesieni odbywa się jesienna migracja nietoperzy, które opuszczają swoje dotychczasowe miejsca żerowania, aby znaleźć bezpieczną kryjówkę na przetrwanie zimy. Mogą to być klatki schodowe, skrzynki z licznikami energetycznymi, wywietrzniki czy okiennice. Późną jesienią i zimą, gdy nietoperze nie mają pożywienia, szukają spokojnych, chłodnych miejsc, w których mogą zapaść w sen zimowy, czyli hibernację. Tam gdzie nie ma jaskiń, znajdują dogodne warunki w piwnicach, na strychach, a nawet w studniach. Jednak sama obecność ludzi nie działa dobrze na nocne zwierzęta. Ciepło ciała i hałas oddziałują na hibernujące nietoperzy, powodując ich przebudzanie. Wiąże się to ze znaczną stratą zgromadzonego na zimę podskórnego tłuszczu.

– Niestety największym zagrożenie dla zimujących nietoperzy stanowią ludzie. – informują Lasy Państwowe.

Co zrobić

Gdy nietoperz niespodziewanie wleciał do naszego domu, przede wszystkim należy zachować spokój. Początkowo powinniśmy stworzyć takie warunki, by zwierzę samo mogło wydostać się na zewnątrz. Dlatego najlepiej otworzyć okno i zgasić światło, by nie stresować nietoperza. Jeśli to się nie uda, a przestraszone zwierzę usiądzie na jednym z mebli, to można spróbować delikatnie umieścić je w pudełku i wynieść na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, by nie dotykać zwierzęcia gołymi rękami, a przy przenoszeniu użyć kartonu. Absolutnie nie wolno łapać nietoperzy w koce, ręczniki, czy rzucać w nie innymi przedmiotami. To bardzo delikatne zwierzęta i niewiele trzeba, aby im zaszkodzić.

– Jestem młody. Jestem głodny (czeka mnie zima bez pokarmu). Jestem nomadem. Migruję. Szukam bezpiecznego miejsca, w którym mógłbym przezimować. Spokojnie. To na pewno nie będzie Twoje mieszkanie. Zaplątałem się tutaj tylko dlatego, że jeszcze nie do końca opanowałem technikę latania i w pogoni za ćmą zatraciłem się tak bardzo, że trafiłem do Ciebie. Jeśli mnie zauważysz, po prostu otwórz okno, zgaś światło (to mnie uspokoi). Zamknij drzwi, tak aby jedyna droga ucieczki była na zewnątrz mieszkania. Szybko się uczę i drugi raz już na pewno nie zapuszczę się w ostępy ludzkich mieszkań –  Lasy Państwowe przedstawiają na Facebooku sytuację z perspektywy nietoperza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Lasów Państwowych 

Czytaj więcej: Groźna biedronka atakuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię