Niespodzianka

706

Na czele Rady Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie ponownie stanęła kobieta. Aleksandrę Kostrzewską na stanowisku zastąpiła Agata Wilczek.

Zgodnie z przewidywaniami Rada Miejska odwołała dziś ze stanowiska przewodniczącej Aleksandrę Kostrzewską. W tajnym głosowaniu wniosek poparło 13 radnych, dwóch było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Zanim do tego doszło, Kostrzewska przeczytała swoje oświadczenie, w którym duży nacisk położyła na różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

– Całe życie pokazuje się kobietom, że ich życie zależy od mężczyzny – mówiła. – Ważniejsze jest w tym wszystkim męskie ego i walka o stołek niż konkretna praca – podkreślała, przekonując, że w czasie, kiedy jej koledzy klubowi zastanawiali się nad jej odwołaniem, ona pracowała nad statutem.

Po odwołaniu Kostrzewskiej prowadzenie sesji przejął wiceprzewodniczący Andrzej Cieślawski. To on złożył wniosek o dokonanie wyboru nowego przewodniczącego rady. Zgłoszono trzy kandydatury: Piotra Wasilewskiego, Krzysztofa Bajkowskiego oraz Agaty Wilczek. Wbrew przewidywaniom, że na miejsce Kostrzewskiej wejdzie Wasilewski, pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Na Krzysztofa Bajkowskiego zagłosowały 4 osoby, na Piotra Wasilewskiego 6, a najwięcej, bo 7 głosów dostała doświadczona radna Agata Wilczek. W tej sytuacji odbyła się druga tura głosowania. W jej wyniku nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie została Agata Wilczek, którą poparło 11 radnych. Piotr Wasilewski ponownie otrzymał 6 głosów.

– Dziękuję za udzielone mi wsparcie i zaufanie. Będę starała się pracować nad scaleniem rady, tak byśmy pracowali na rzecz wszystkich mieszkańców – powiedziała po wyborze Agata Wilczek. – Jestem w bardzo trudnej sytuacji żeby to wszystko teraz wyprowadzić na prostą – zauważyła.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk pogratulował nowej przewodniczącej i zadeklarował dobrą współpracę ze strony zarządu gminy.