Nielegalny tytoń za milion złotych

0
365

Ponad 1,3 tony aromatyzowanego tytoniu do fajek wodnych bez polskich znaków akcyzy o rynkowej wartości prawie 1 mln zł ujawnili mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Właścicielem tytoniu okazał się obywatel Tunezji, który nielegalny towar przechowywał, w jednej z podwarszawskich miejscowości. Rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej nie chce jednak ujawnić dokładniejszej lokalizacji.

Służby celne zatrzymały Tunezyjczyka na gorącym uczynku – podczas przygotowywania załadunku.

– W odpowiedzi na pytanie o pochodzenie i przeznaczenie towaru znajdującego się w samochodzie, sprawca zaczął uciekać. Szybka reakcja naszych funkcjonariuszy pozwoliła na zatrzymanie i obezwładnienie podejrzanego – czytamy w komunikacje Krajowej Administracji Skarbowej. Po dokładnym przeszukaniu samochodu, w którym znajdowały się 54 kg tytoniu, skontrolowano magazyn, w którym ujawniono jeszcze ponad 1300 kg mokrego tytoniu niewiadomego pochodzenia. Łącznie, Skarb Państwa mógł stracić z tytułu niezapłaconych należności podatkowych prawie 1,4 mln zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez Mazowiecki Urząd Celno -Skarbowy w Warszawie.

Aromatyzowany tytoń zajęto, a sprawca został przesłuchany. Poza przepadkiem towaru, za tego typu przestępstwo grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3. Możliwe jest również zastosowanie obu tych sankcji łącznie.

– Eliminowanie szarej strefy to jeden z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. W tym obszarze zależy nam w szczególności na wsparciu uczciwych przedsiębiorców, którzy funkcjonują na wolnym rynku. Jednocześnie nie ma i nie będzie tolerancji dla działania na szkodę Budżetu Państwa, dlatego nasze kontrole będą systematycznie kontynuowane  – podkreśla Robert Antoszkiewicz,  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

To kolejny sukces mazowieckiej KAS w walce z nielegalnym handlem tytoniem. W maju br. funkcjonariusze MUCS w lokalach gastronomicznych w Warszawie oferujących shishe do palenia, ujawnili ponad 260 kg tytoniu niewiadomego pochodzenia.

JF, IAS