Niedługo ruszy konkurs na koncepcję dla Starej Mleczarni

0
704

Niebawem gmina zamierza ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję dla Starej Mleczarni. Tymczasem jednak musi zabezpieczyć zabytkowy budynek.

O zmaganiach władz Piaseczna z rewitalizacją Starej Mleczarni pisaliśmy już wielokrotnie. Dwa lata temu udało się przejąć zabytek od prywatnego właściciela. Wydawało się wówczas, że do nadania dawnemu Domowi Ludowemu nowego życia już prosta droga. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała te wyobrażenia. Stan budynku okazał się katastrofalny. Zlecone przez gminę ekspertyzy wykazały, że gmach jest praktycznie pęknięty na pół, co na dobrą sprawę uniemożliwia adaptację budynku bez jego rozbiórki i odbudowy z użyciem oryginalnych materiałów.

Wiele wskazuje jednak na to, że wreszcie uda się wykonać kolejny krok w kierunku remontu Starej Mleczarni. Jak przekazał nam we wtorek wiceburmistrz Robert Widz, właśnie dobiegają końca prace nad dokumentacją i w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na koncepcję dla zabytku.

Tymczasem gmina stara się w miarę możliwości chronić budynek przed dalszym niszczeniem. Jakiś czas temu na elewacji Starej Mleczarni zawisła siatka zabezpieczająca przed odpadającymi tynkami. Teraz władze Piaseczna poszukują chętnego do załatania dachu. Zadanie nie będzie proste, część prac trzeba będzie wykonywać z podnośnika, ponieważ stropy mogą nie wytrzymać obciążenia. Doraźna naprawa pomoże jednak zabytkowi przetrwać nadchodzącą zimę.

O postępach w sprawie rewitalizacji Starej Mleczarni będziemy informować na bieżąco.

Czytaj również: Tu zaszła zmiana – Stara papiernia, część II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię