Niebezpieczne miejsca

0
302

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą szybko poinformować policję o sytuacjach, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Polska policja kolejny raz wyszła naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Obecnie już we wszystkich województwach w Polsce funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie, które umożliwia mieszkańcom w prosty sposób wskazywać miejsca, w których zagrożone jest ich bezpieczeństwo oraz porządek publiczny.
Aplikacja znajduje się na stronie internetowej policji. Jest bardzo łatwa w obsłudze. Wystarczy wybrać jedną z 25 kategorii zagrożeń, zaznaczyć określony obszar występowania na mapie i wpisać datę zdarzenia. Mapa uwzględnia zarówno przestępstwa i wykroczenia, jak i sytuacje, które w subiektywnym odczuciu osób negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Zgłaszać można między innymi: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, znęcanie się nad zwierzętami, akty wandalizmu, a także nielegalne rajdy samochodowe czy używanie środków odurzających. Wszystkie informacje wędrują do policji, która dokładnie analizuje, czy zgłoszenie jest zasadne. System jest na bieżąco aktualizowany, a z jednego komputera można zgłosić maksymalnie jedno zagrożenie na dobę.
– Nawet drobne sprawy mogą doprowadzić do poważnych przestępstw – to jest motto, które najlepiej oddaje inicjatywę Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówił minister Mariusz Błaszczak w czasie konferencji na temat KMZB.
Interaktywna mapa opiera się o informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, te pozyskiwane od społeczeństwa w wyniku bezpośrednich kontaktów i debat oraz od internautów.
Mimo iż projekt wszedł w życie stosunkowo niedawno, nasz powiat został już całkiem dobrze oznakowany. W gminie Piaseczno odnotowano 42 zagrożenia – część z nich jest jeszcze weryfikowana – w tym zdecydowana większość dotyczy nieprawidłowego parkowania (rejon ulicy Bocianiej). Prawie połowę mniej zgłoszeń znajduje się na obszarze Lesznowoli, aczkolwiek większość nie została póki co zweryfikowana. W Tarczynie kilkakrotnie zwrócono uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości. Mieszkańcy Góry Kalwarii informują zaś policję o spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych (np. przy ulicy Pijarskiej) oraz używaniu środków odurzających (teren byłej jednostki wojskowej). W chwili pisania artykułu Konstancin-Jeziorna oraz Prażmów nie miały zaznaczonych na swoim terenie żadnych zagrożeń. Całość jednak dynamicznie się zmienia.
Jak na razie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużą popularnością użytkowników, o czym świadczy ponad 650 tysięcy odsłon. Na koniec tylko przypomnijmy jeszcze, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji – w takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię