Niebawem pierwszy krok do przebudowy DK79

0
4534

GDDKiA otrzymało środki na prace przygotowawcze do przebudowy odcinka drogi krajowej 79 na odcinku od Piaseczna do Kątów.

Na przebudowę DK79 na odcinku od Piaseczna do Góry Kalwarii kierowcy, ale również piesi i rowerzyści czekają od wielu lat. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w powiecie. Intensywny ruch, w tym również ciężarowy, brak infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, kilka trudnych skrzyżowań i permanentne korki – do wypadków, w tym śmiertelnych, dochodzi tu bardzo często, a kolizje to codzienność. Przygotowania do tej inwestycji trwają od kilkunastu lat. Ze względu na zakres prac i ich koszty, przebudowę mazowieckiego odcinka DK79 podzielono na odcinki. W naszym powiecie udało się na razie zrealizować odcinek od Góry Kalwarii do Kątów. GDDKiA do niedawna czekała na przyznanie środków na realizację kolejnego fragmentu w kierunku Piaseczna.

Można wykonać koncepcję

– Uzyskaliśmy finansowanie na prace przygotowawcze dla odcinka pomiędzy Piasecznem a Górą Kalwarią – poinformowała nas rzecznik warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska. – Do połowy grudnia 2021 r. planujemy ogłosić przetarg na wybór projektanta, który przygotuje koncepcję programową wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej – zapowiada. Ile potrwa ten etap? Trudno powiedzieć. Kluczową kwestią będzie bowiem uzyskanie decyzji środowiskowej, a w tym wypadku po pierwsze nie ma określonych terminów na wydanie decyzji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. A po drugie istnieje spore ryzyko odwołań, które skutecznie będą wydłużać procedury.

Wstępny termin przygotowania koncepcji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej zostanie określony w przetargu. Nawet jeśli obyłoby się bez problemów na tym etapie, to pamiętać należy, że od koncepcji do budowy daleka droga. Kolejnym etapem będzie projekt, uzyskanie niezbędnych zgód na realizację inwestycji, a przede wszystkim środków. A mowa raczej o setkach niż dziesiątkach milionów złotych. Na razie GDDKiA otrzymało na prace przygotowawcze około 4 mln zł.

Co ze skrzyżowaniami?

Tymczasową poprawą bezpieczeństwa na dwóch skrzyżowaniach DK79 – w Baniosze i Żabieńcu – ma się zająć powiat. Stosowne porozumienia w tej sprawie zostały podpisane z zarządcą drogi, czyli GDDKiA, pod koniec ubiegłego roku.

Zakres robót będzie polegał na wydzieleniu dodatkowych pasów do skrętu w lewo oraz budowie sygnalizacji świetlnej. To minimalny zakres, ale w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo w tych miejscach – zapowiada starosta Ksawery Gut. Przygotowywane na zlecenie powiatu projekty są obecnie na etapie uzgodnień z gestorami sieci. Jak poinformował nas starosta, bliżej finału jest projekt skrzyżowania w Baniosze.

– Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ogłosimy przetargi na oba skrzyżowania – mówi Ksawery Gut. – Być może rozpoczniemy też prace budowlane, które zakończą się w roku przyszłym.

Czytaj również: Konstanciński odcinek drogi 721 w rękach wojewody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię