Następne wakacje w basenie

0
1461

Burmistrz przedstawił szczegółowy plan budowy basenów przy ul. Chyliczkowskiej. Na rewitalizację ma też szansę basen w Zalesiu Górnym.

Koncepcja budowy obiektu sportowo-rekreacyjnego na pozyskanej od SGGW działce przy ul. Chyliczkowskiej (tzw. „porzeczki”) jest już gotowa. Burmistrz zaprezentował ją radnym i mieszkańcom podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Całkowita powierzchnia budynku ma wynieść ponad 4500 m2. W budynku powstaną przede wszystkim dwa baseny – sportowy o stałej głębokości 2 metrów i wymiarach 16×25 m oraz mniejszy (10×12,5 m), ze zmienną głębokością. To na nim organizowana będzie nauka pływania i inne zajęcia rekreacyjno-sportowe w wodzie. Kompleks sportowy ma posiadać również część komercyjną. Tu znajdzie się wodny plac zabaw, baseny rekreacyjne i liczące 329 m2 saunarium. Burmistrz Daniel Putkiewicz deklaruje, że opracowanie projektu architektonicznego wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę powinno być gotowe do przyszłego roku.
– Budowa mogłaby nastąpić w latach 2021-2022 – mówi. – Szacowany koszt inwestycji przekroczy 40 milionów złotych – zaznacza. Takie pieniądze gmina musiałaby w związku z tym zabezpieczyć w budżetach na lata przyszłe.

Wcześniej, bo już w wakacje przyszłego roku, mamy szansę skorzystać z basenów odkrytych. Taką możliwość daje postawienie tzw. basenów stelażowych. Koszt zainstalowania trzech niecek o różnych wymiarach i głębokości powinien się zamknąć w kosztach rzędu 1,2-1,8 mln zł.

Cały czas trwają również dyskusje na temat przejęcia przez gminę i zrewitalizowania basenu odkrytego na terenie dawnego ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym. Obecnie teren jest własnością powiatu i przedmiotem dzierżawy na rzecz prywatnego przedsiębiorcy. Ten zaś podkreślał, że koszty przebudowy basenu są tak duże, że raczej nie należy oczekiwać zrealizowania przez niego tej inwestycji. Burmistrz Putkiewicz od dłuższego czasu mówił, że warto by przywrócić świetność temu miejscu. Rozmowy na ten temat są prowadzone zarówno z władzami powiatu, jak i prywatnym dzierżawcą.

– Oczywiście gmina musiałaby stać się właścicielem tego terenu, zanim zainwestujemy tam pieniądze – podkreśla Putkiewicz. – Szacunkowy koszt tej inwestycji jest naprawdę spory, około 15 mln złotych – zaznacza.  W grę wchodzą bowiem nie tylko koszty zrewitalizowania basenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, ale również wzmocnienia grobli, którą miałby przemieszczać się ciężki sprzęt budowlany, czy doprowadzenia zasilania elektrycznego. W tym wypadku głos decydujący będą mieli radni, bo to oni odpowiadają za kształt budżetu. Kosztownych i pilnych inwestycji, jak chociażby w budynki zabytkowe należące do gminy, nie brakuje. W sytuacji, gdy gmina zamierza budować własny kompleks sportowy z odkrytymi basenami, entuzjazm dla inwestowania w tym samym czasie w Zalesiu Górnym może być ograniczony. Zwłaszcza, gdy wejdą w życie zapowiadane przez rząd zmiany podatkowe.

– Dla Piaseczna oznaczałoby to co najmniej kilkanaście milionów mniej wpływów do budżetu rocznie – mówi Putkiewicz. – W tej sytuacji trzeba będzie z pewnością ograniczyć wydatki na inwestycje.