Nad torami bez zmian

199

Mieszkańcy z utęsknieniem czekają na otwarcie wiaduktu w al. Kalin oraz kładki przy piaseczyńskim dworcu PKP. Wiadukt ma zostać otwarty w ciągu miesiąca.

Niebawem minie rok od zamknięcia wiaduktu w Al. Kalin. Oraz pół roku od zapowiadanego na 30 września 2016 roku zakończenia prac. A nawet trzy miesiące od obiecanego otwarcia przejazdu przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem od rzeczonych świąt na wiadukcie nie dzieje się nic, a czas płynie. Wyjątkowo nerwowo zwłaszcza kierowcom stojącym w korkach na ul. Sienkiewicza/Pod Bateriami. A im bliżej kolejnego zamknięcia przejazdu przy ul. Orężnej/Jana Pawła II, tym istotniejsza staje się dodatkowa droga pozwalająca odciążyć nieco jedyny dostępny w okolicy przejazd przez linię kolejową.
– Prace przy budowie dojazdów do wiaduktu w al. Kalin zostały przesunięte z powodów niezależnych od Polskich Linii Kolejowych – informuje rzecznik PLK Karol Jakubowski. – Silne mrozy i opady uniemożliwiły wykonawcy przeprowadzenie robót.
Jak dowiedzieliśmy się przed miesiącem od przedstawiciela firmy „Trakcja” S.A., aby wiadukt został oddany do użytku, firma musi jeszcze poszerzyć nasyp nowego wiaduktu o 2-3 metry, a do tego niezbędne jest usunięcie pozostałych po wycince drzew korzeni, co jest niemożliwe, kiedy ziemia jest przemarznięta. Drugim zadaniem jest uzupełnienie brakującej nawierzchni jezdni. Prace powinny się niebawem rozpocząć.
– Zależy nam na tym, aby kierowcy mogli korzystać z wiaduktu na przełomie marca i kwietnia – mówi Jakubowski.
Pamiętać jednak należy, że po wykonaniu tych ostatnich zadań przy wiadukcie potrzebny będzie jeszcze odbiór techniczny i wydanie zgody na użytkowanie przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Nadzieje mieszkańców budzi też wyglądająca na gotową kładka przy dworcu PKP w Piasecznie. Niestety zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na jej uruchomienie trzeba poczekać aż do zakończenia budowy drugiej nitki torów oraz peronu.
– Prace przy przebudowie stacji w Piasecznie prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Elementem tej przebudowy jest nowa kładka, która zostanie oddana do użytku wraz z całością pozostałej infrastruktury stacyjnej w połowie roku – deklaruje Karol Jakubowski z PLK.