Na koncert i do restauracji – znikają kolejne obostrzenia

0
686

W najbliższych dniach zdejmowane będą kolejne obostrzenia. Kiedy pójdziemy na koncert, a kiedy możemy zapraszać gości na wesele?

Wczoraj na stronach rządowych ukazała się kolejna nowelizacja rozporządzenia w sprawie luzowania restrykcji nałożonych w związku z pandemią. Najbliższy tydzień przyniesie ze sobą kilka istotnych zmian w obostrzeniach, wróci gastronomia, otwarte zostaną baseny, będziemy również mogli pójść na koncert.

– Sytuacja epidemiologiczna na to w tej chwili nam pozwala, bo widzimy, że koronawirus jest w odwrocie. Aczkolwiek jak zawsze z wielką ostrożnością do tego podchodzę, bo myślę, że jednak te zasady, do których jesteśmy przyzwyczajeni, powinny dalej z nami zostać – czyli maseczka, dezynfekcja, dystans. Powinniśmy cały czas o tym pamiętać – mówił w wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak wygląda obecnie harmonogram luzowania obostrzeń?

Od 28 maja:

Otworzą się lokale gastronomiczne, przy zachowaniu max 50% obłożenia stolików.

Dopuszczona zostanie organizacja imprez okolicznościowych (komunie, wesela itp.); limit gości będzie tu wynosił 50 osób. Co istotne, do tego limitu nie będą wliczać się osoby w pełni zaszczepione.

Nastąpi otwarcie basenów i krytych obiektów sportowych, przy zachowaniu max 50% obłożenia obiektu. Limit ten obowiązuje również na widowni, gdzie co drugie miejsce musi pozostać puste. Wydarzenia sportowe na świeżym powietrzu mogą się odbywać przy limicie 250 osób.

Wróci działalność klubów fitness, siłowni, solariów i kasyn. We wszystkich tego typu placówkach limit osób będzie wynosił 1 os./15m2.

Od 29 maja:

Dopuszczone zostaną zgromadzenia publiczne do 50 osób. Uczestnicy muszą zachowywać między sobą dystans 1,5 metra. Dodatkowo odległość między poszczególnymi zgromadzeniami musi wynosić min. 100 metrów.

31 maja uczniowie starszych klas podstawówki i szkół średnich wrócą do nauki stacjonarnej.

Od 4 czerwca będą możliwe koncerty i widowiska cyrkowe w plenerze. Podobnie jak w uruchomionych niedawno kinach i teatrach, tu również co drugie miejsce na widowni musi pozostać puste. Jeśli widownia nie ma miejsc siedzących, musimy zachowywać 1,5-metrowe odstępy. W wydarzeniu może uczestniczyć maksymalnie 250 osób, tu jednak również limit nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych. Należy także obowiązkowo zasłaniać nos i usta, nie wolno również spożywać napojów i posiłków.

Rozporządzenie dopuszcza również organizację spotkań w bibliotekach, jednak tu limit uczestników wynosi 15 osób. Także w tym przypadku musimy pamiętać o dystansie, maseczkach i zakazie spożywania napojów i posiłków.

Ważną zmianą jest też zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen. Warunkiem będzie okazanie negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19, wykonanego już po przylocie do kraju.

Waldemar Kraska zapowiedział również, że w tym tygodniu resort przedstawi plan luzowania kolejnych obostrzeń. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Czytaj również: Jeździsz na e-hulajnodze? Właśnie weszły nowe przepisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię