Most w Czersku do remontu

0
217

Jesienią most do zamku w Czersku przejdzie gruntowny remont. Inwestycja ułatwi dotarcie na teren zamku osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziecięcymi wózkami.

Zaplanowany na jesień remont mostu to kolejny etap prac przy rewaloryzacji czerskiego zabytku.

– Proces rewaloryzacji zamku w Czersku trwa już od kilku lat. Chcielibyśmy, aby infrastruktura obiektu była bardziej nowoczesna, wzorem wielu innych zabytków – mówi rzecznik Urzędu Gminy Piotr Chmielewski. – Jedną z najważniejszych zmian będzie rozpoczynający się we wrześniu remont mostu prowadzącego do zamku. Dzięki temu miejsce to będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla. Na to zadanie gmina pozyskała środki zewnętrzne w łącznej kwocie 450 tys. złotych od Ministerstwa Kultury oraz od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Całe zadanie może kosztować ok. 700 tys. złotych – informuje burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski. – Prace potrwają od września do listopada i w tym czasie zamek będzie zamknięty dla zwiedzających. Burmistrz poinformował też w swoich mediach społecznościowych, że podczas obligatoryjnych prac geologicznych odkryto, iż cała fosa zamkowa była wyłożona gliną, być może z okolic Baniochy. Burmistrz zapewnia, że prace remontowe mają za zadanie ułatwić poruszanie się po moście wszystkim osobom, które chcą odwiedzić zamek, ale oczywiście przy zachowaniu jego zabytkowego charakteru.

W dalszych planach rewaloryzacji zamku przewidziana jest między innymi budowa kawiarni czy stworzenie pokojów edukacyjnych.

Czytaj również: Poważny wypadek w Baniosze. Motocyklistę zabrało LPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię