Most Południowy już otwarty

0
1909

Dziś oficjalnie otwarto do użytku nowy most oraz 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy.

Termin oddania ukończonego odcinka do końca był trzymany w tajemnicy. Nieoficjalnie mówiło się, że nastąpi to jeszcze przed świętami, jednak dokładna data nie była znana. Uroczyste otwarcie nowego fragmentu POW nastąpiło dziś w południe. –  To ogromna radość, że możemy dzisiaj otworzyć część Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki takiej wielkiej inwestycji – to koszt około czterech miliardów złotych – Warszawa staje się prawdziwą europejską stolicą pod względem nowoczesności, infrastruktury i zaawansowania połączeń komunikacyjnych – mówił premier Mateusz Morawiecki, oficjalnie otwierając nowy fragment dla ruchu.

Most Południowy to najdłuższa przeprawa w stolicy. Łącznie z dojazdami ma półtora kilometra długości. Kierowcy mają na nim do dyspozycji po cztery pasy ruchu w obu kierunkach. Oprócz mostu oddano do użytku również liczący 15 km trzypasmowy odcinek trasy z Wilanowa do Wawra. Na nowy fragment wjedziemy z czterech stron, węzłami Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Ważną dla kierowców informacją jest fakt, iż na razie trasa jest dostępna tylko dla samochodów o masie całkowitej do 3,5 t. Pojazdy ciężarowe będą mogły wjechać na nią dopiero po ukończeniu kolejnego etapu, czyli po otwarciu tunelu pod Ursynowem. Kiedy możemy się tego spodziewać?

– Zaawansowanie prac to około 89% – informuje rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska. – Zakładamy, że kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale 2021 roku.

Czy tak będzie? Trudno w tej chwili ocenić. W trakcie budowy wielokrotnie dochodziło już do opóźnień. Oddany dziś do ruchu odcinek miał być gotowy już pół roku temu. Wiosną z kolei pojawiły się trudności natury formalnej, o czym pisaliśmy tutaj. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i obserwować postępy prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię