Mniej chętnych na testy

0
2224

Po początkowym boomie na testy serologiczne oferowane w piaseczyńskiej przychodni, zainteresowanie nieco spadło. Wzrosła za to cena.

W ciągu trzech tygodni laboratorium przy ZOZ w Piasecznie przy ul. Fabrycznej wykonało ponad 900 testów serologicznych w kierunku koronawirusa. Pochodzące z Niemiec i Hiszpanii testy badają obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasach IgG, IgA oraz IgM. Pozytywny wynik oznacza, że zetknęliśmy się już z wirusem i nasz organizm wytworzył przeciwciała. Może to oznaczać, że przeszliśmy infekcję bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale również, że właśnie infekcja się rozwija. Test nie potwierdza aktywnego zakażenia, do tego niezbędne jest wykonanie testu genetycznego.

W pierwszych dniach (testy wykonywane są od 27 kwietnia) do namiotu ustawionego na parkingu przychodni ustawiały się długie kolejki zainteresowanych badaniem. Powodem była również atrakcyjna cena. Za każdą z klas pacjent płacił 60 zł. W porównaniu z badaniami oferowanymi w Warszawie, gdzie zwykle trzeba było zapłacić od 200 zł w górę za dwie klasy, a najczęściej nie było możliwości sprawdzenia tylko jednej z nich, to niewygórowany koszt. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, cena badania już wzrosła.

– Koszt badania na przeciwciała anty-SARS CoV-2 wzrósł do kwoty 85 zł za każdą klasę.
Podwyższenie wartości jest spowodowane wzrostem cen za jednorazowe, specjalistyczne środki ochrony osobistej oraz materiały do badań – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Pomimo wzrostu ceny, test w laboratorium piaseczyńskiego ZOZ w dalszym ciągu jest najniższy w porównaniu z innymi laboratoriami w Piasecznie – podkreśla.

Jak poinformowała nas Justyna Marynowska z piaseczyńskiego ZOZ przy ul. Fabrycznej, badania swoim pracownikom wykonała część przedszkoli prywatnych. Statystyki dotyczące wyników badań (liczba testów pozytywnych i negatywnych) zostaną podane po wykonaniu przez laboratorium 1000 testów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię