Mleczarnia – czas na koncepcję

0
3139

W najbliższych dniach gmina powinna ogłosić konkurs na projekt Starej Mleczarni. Są już wstępne pomysły na zagospodarowanie budynku.

Losy ruiny stojącej u zbiegu ulic Dworcowej i Jana Pawła II niewątpliwie budzą spore zainteresowanie opinii publicznej. Tak jest już od wielu lat, aczkolwiek po przebudowie całej okolicy i posprzątaniu bezpośredniego otoczenia zabytku, wydaje się on razić w oczy jeszcze bardziej niż wcześniej. Wpisany do ewidencji zabytków budynek dawnego Domu Ludowego musiał czekać na analizy architektoniczne i wytyczne konserwatora, ale też na koncepcję zagospodarowania zabytku. Zanim bowiem gmina będzie mogła zlecić opracowanie koncepcji rewitalizacji budynku, musi wiedzieć jaką funkcje miałby pełnić.

– Są już wstępne pomysły na zagospodarowanie Starej Mleczarni, przygotowujemy się do konkursu, w którym wyłonimy projektanta dla tego obiektu – mówił burmistrz Daniel Putkiewicz podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Jak nas poinformował, materiały do konkursu powinny być gotowe do końca marca.

Budynek do rozebrania, ale…

Zadanie projektantów przygotowujących koncepcję łatwe nie będzie. Stan techniczny budynku jest fatalny. Analizy wykazały, że praktycznie jest on pęknięty na pół. Według analiz gminy zachowanie go w obecnym kształcie i zabezpieczenie za pomocą klamer spinających byłoby praktycznie równoznaczne z brakiem możliwości użytkowania budynku. Wobec tego Stara Mleczarnia powinna zostać rozebrana i odbudowana przy wykorzystaniu oryginalnych materiałów. Konserwator zabytków dotychczas stał na stanowisku, że należałoby budynek zachować. Czy konkretne wytyczne w oparciu o wyniki badań się zmienią, na razie nie wiadomo.

Na pewno przyszłe zagospodarowanie nieruchomości, oprócz względów architektonicznych i wytycznych konserwatora, ogranicza też cel wywłaszczenia – usługi oświaty i integracji społecznej.

– W wytycznych do projektowania wewnątrz zakładamy raczej przestrzeń otwartą, umożliwiającą zagospodarowanie według własnych potrzeb przez przyszłych użytkowników – mówi Daniel Putkiewicz. – Bierzemy pod uwagę Uniwersytet Trzeciego Wieku, jakieś stowarzyszenia, centrum integracji młodzieży i seniorów – wylicza.

Czytaj także: Wydłużone godziny wykonywania testów przy starostwie

Wszystko sfinansuje gmina?

Decyzje o ostatecznym zagospodarowaniu zabytkowego budynku zostaną podjęte, gdy będzie już znana koncepcja, a wraz z nią powierzchnia, która będzie do dyspozycji oraz szacunkowe koszty modernizacji. W przypadku udostępniania budynku jakimś stowarzyszeniom, mogłyby one ponosić część kosztów utrzymania. Jeśli będzie w nim prowadzona tylko działalność instytucji działających w oparciu o gminę lub jej jednostki organizacyjne, całkowite koszty zarówno przebudowy, jak i późniejszego utrzymania, poniesie samorząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię