Millenium w pełnym zakresie

0
194

Zakończył się kolejny etap przebudowy ulicy Millenium w Głoskowie. O dziwo zamiast załatania asfaltem brakującego fragmentu nawierzchni obok leśniczówki, Powiat buduje tam nową infrastrukturę.

Najpierw w 2015 r. Powiat przebudował leżący w ciągu ulicy Millenium most nad Jeziorką, następnie w 2017 r. pojawił się asfalt na leśnym odcinku drogi, od mostu do DW722. Nie licząc kilkudziesięciometrowego odcinka na wysokości leśniczówki, który ku zdumieniu kierowców pozostał nieutwardzony. Od roku trwała przebudowa ostatniego odcinka, biegnącego od ul. Radnych do mostu. Poza utwardzoną nawierzchnią, droga zyskała odwodnienie, chodnik, ścieżkę rowerową oraz oświetlenie. Starosta Ksawery Gut przed rozpoczęciem prac budowlanych obiecywał, że przy tej okazji zostanie uzupełniony również asfalt na brakującym odcinku drogi.

Był asfalt, nie ma asfaltu

– Czy państwo wiedzą, dlaczego wylany niedawno w lesie asfalt został teraz zerwany? – zapytała jedna z naszych czytelniczek. – Przecież to jakiś absurd, utwardzili drogę, teraz zerwali i robią od nowa – informowała.

Rzeczywiście na odcinku od mostu do DW722 trwają prace budowlane. Nawierzchnia asfaltowa zniknęła, na zboczu leśnego pagórka powstał chodnik i jest budowana ścieżka rowerowa, a poniżej rów odwodnieniowy.

– Początkowo z powodu braku środków w latach ubiegłych i braku priorytetu inwestycji zakres za mostem miał być bardziej „na ubogo” (koszt 114 tys. zł w 2017 r.), czyli wykonanie samej jezdni. W przypadku pojawienia się środków mieliśmy uzupełnić budowę o pozostałe elementy: warstwę wiążącą i ścieralną jezdni, krawężniki, ścieżkę rowerową, odwodnienie itp. – wyjaśnia starosta Ksawery Gut. Taka okazja pojawiła się pod koniec 2019 r. Powiat otrzymał dotację z funduszu dróg samorządowych, podpisał więc umowę z dotychczasowym wykonawcą na realizację inwestycji również na odcinku od mostu do drogi na Grójec.

Ważne połączenie

– Nie bardzo rozumiem, po co tu budować chodnik i ścieżkę rowerową. Kiedyś była tu tylko leśna droga, tak naprawdę ludzie jadą rowerem czy spacerują tu tylko rekreacyjnie – zauważa jedna z mieszkanek Głoskowa.

– W mojej ocenie jest to dość ważne połączenie drogi wojewódzkiej z drogą powiatową i dalej do budowanej S7 – odpowiada Ksawery Gut. – Inwestycja zakończy się wiosną tego roku, jej całkowity koszt to 5,5 mln złotych, w tym pozyskana dotacja 4,4 mln zł.