Miliony na drogi w Józefosławiu i Julianowie

0
2638

Na budowę i przebudowę kilku kolejnych ulic w Józefosławiu i Julianowie samorząd wyda w najbliższym czasie ponad 10 mln złotych. Częściowo inwestycje te sfinansowane zostaną z funduszy zewnętrznych.

W ostatnich tygodniach gmina otworzyła przetargi na budowę i przebudowę kilku dróg na terenie Józefosławia i Julianowa. Złożone w nich oferty przekraczały zabezpieczone środki, wobec czego konieczne było ich zwiększenie. Decyzję w tej sprawie radni podjęli podczas lipcowej sesji.

– Sytuacja nie wygląda źle, nadal często oferty są niższe od kosztorysów inwestorskich, a dodatkowo udaje się nam pozyskiwać dofinansowanie naszych inwestycji – mówi wiceburmistrz Robert Widz.

Takie dofinansowanie gmina uzyskała ostatnio właśnie na inwestycję, która powinna niebawem rozpocząć się w Józefosławiu. Chodzi o ulicę Jutrzenki na odcinku od ul. Wenus do ul. Geodetów. W tym miejscu należy wybudować drogę wraz z całą infrastrukturą techniczną. W ramach inwestycji powstanie też niewielkie rondo na skrzyżowaniu z ul. XXI wieku. W budżecie zabezpieczono na to zadanie 3,2 mln złotych, oferty w przetargu wynoszą 5,7-5,8 mln zł. Radni zgodzili się zwiększyć środki o 2,5 mln zł. W tym wypadku jednak pieniędzy z budżetu dołożyć trzeba niewiele, bowiem gmina pozyskała na tę inwestycję 2,1 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Liczący około 450 m odcinek drogi powinien być gotowy w przyszłym roku.

ul. Krótka

Z kolei w przypadku ul. Krótkiej środki na realizację zadania zostały przesunięte z roku 2025. Zgodnie z założeniami WPF na ul. Krótką od Osiedlowej do Ogrodowej zapisano 200 tys. zł w roku bieżącym i 1,5 mln w roku 2025. Przetarg jednak ogłoszono już teraz. Złożone w nim oferty mieszczą się w widełkach 1,23-1,93 mln zł. Wobec tego radni przesunęli środki zabezpieczone w WPF na rok 2025, co pozwoli rozstrzygnąć przetarg i wybudować drogę już w roku bieżącym.

Ul. Sybiraków obecnie nie ma połączenia z ul. Lidii Wysockiej

Kolejna oczekiwana przez mieszkańców tutejszych osiedli inwestycja dotyczy ulic Lidii Wysockiej, Sybiraków i Nadziei w Julianowie. Fatalną jakość nawierzchni i brak odwodnienia dawały się mieszkańcom bardzo we znaki, zwłaszcza podczas ostatnich ulew. Zakładany w wysokości 1,5 mln zł budżet na tę inwestycję okazał się niewystarczający. Radni dołożyli jednak brakujące 2 mln zł, co pozwoli rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć prace budowlane.

Czytaj również: Pożar pustostanu przy ul. Knaziewicza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię