Mieszkańcy biorą śmieci w swoje ręce

0
384

Mieszkańcy mobilizują się do wielu akcji sprzątania swoich okolic. Mają dość śmieci w rzekach, stawach, lasach czy na łąkach. Akcje wspierają samorządy.

Pierwsze akcje zbierania śmieci w swoich wsiach czy okolicy mieszkańcy organizowali tuż po stopnieniu śniegów. Zazwyczaj „skrzykują się” na portalach społecznościowych albo organizują w grupach sąsiadów czy znajomych. Dodatkową okazją do kolejnych akcji jest przypadający w czwartek 22 kwietnia Dzień Ziemi.

Rzeka i stawy

W sobotę 17 kwietnia sprzątana będzie między innymi Jeziorka i jej brzegi na odcinku od Głoskowa do Gołkowa. Organizowana przez Krainę Jeziorki akcja jest elementem ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. Szczegółowe informacje o sprzątaniu Jeziorki dostępne są na stronie internetowej gminy Piaseczno.

śmieci, Dzień Ziemi, Jeziorka, glinki w Gołkowie, akcja sprzątania okolicy, #Zabierz5zLasu,
W zakolach Jeziorki potrafią się zatrzymywać nie tylko butelki i puszki, ale nawet materiały budowlane czy opony

Grupa wolontariuszek „ EkoBabki”, działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Centrum Kultury w Piasecznie, zaplanowała z kolei akcję „Czyste Glinki”. Mieszkańcy chcą posprzątać śmieci z terenów położonych w okolicach stawów przy dawnej cegielni w Gołkowie. Akcja rusza w sobotę 17 kwietnia o 10.00.

Czytaj także: czy gmina dba o czystość tylko w centrum miasta?

Worki od gminy

Akcje sprzątania swoich okolic szykują też konstancińskie sołectwa Obory, Cieciszew i Kawęczynek. Ostatnio mieszkańcy posprzątali Czernidła i Parcelę, a także brzegi Wisły od Gassów do Dębówki. Jak informuje gmina w ramach tych akcji zebrano aż 3 tony śmieci. Samorząd dostarcza mieszkańcom worki i rękawice oraz odbiera zebrane odpady.

Na podobne wsparcie mogą też liczyć sołectwa Góry Kalwarii. Część wsi ma już wiosenne porządki za sobą, jak na przykład Czarny Las. W dniach 22-25 kwietnia sprzątanie planują Coniew, Królewski Las, Podgóra, Krzaki Czaplinkowskie i Podłęcze.

śmieci, Dzień Ziemi, Jeziorka, glinki w Gołkowie, akcja sprzątania okolicy, #Zabierz5zLasu,

Zabierz nawet jeśli nie ty przyniosłeś

Każdy z nas, niezależnie od organizowanych akcji, może zabrać na spacer rękawiczki i worek. Niestety przydają się wszędzie. W miejscach rekreacji, czy to nad wodą, w lesie czy na łąkach, śmieci nie brakuje. Te mniejsze, jak butelki, puszki czy opakowania po przekąskach, można pozbierać i wyrzucić do najbliższego publicznego śmietnika czy własnej altany. Te duże, jak opony, meble, odpady budowlane – warto zgłosić z podaniem lokalizacji do straży miejskiej lub wydziału ochrony środowiska lokalnego urzędu gminy.  Do akcji #zabierz5zlasu niezmiennie zachęca Nadleśnictwo Chojnów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię