Między morzem a niebem

46

Od soboty 1 lutego można oglądać kolejną wystawę fotografii w Galerii Fryderyk. Tym razem prezentowane są zdjęcia Magdaleny Dąbrowskiej. Wystawa będzie trwała do 2 marca.

Wystawa INTER MARE ET CAELUM (Między morzem a niebem) to próba pokazania na poziomie obrazu relacji między dwoma elementami – morzem i niebem. Obydwa zmieniają swój wygląd i stan wzburzenia, niepokoju na prezentowanych fotografiach. Prawie wszystkie zdjęcia zostały zrobione na Półwyspie Helskim od strony zatoki.

– Kiedy jestem nad morzem, staję jak najbliżej wody albo w niej, żeby poczuć oderwanie od ziemi, widzieć tylko przestrzeń morza, poczuć bryzę morską – opowiada Magdalena Dąbrowska – To uczucie oderwania od ziemi chciałam właśnie pokazać na zdjęciach. Chciałam wyrazić szacunek dla piękna i siły natury. Żeglarze mają szacunek do wody, bo wiedzą, że potrafi być niebezpieczna. Potrafi być spokojna, ale również wzburzona, jednak za każdym razem jest piękna; zapiera dech swoim bezkresem. Równocześnie, jest to obserwacja zjawisk świetlnych na powierzchni wody.

Fotografia zafascynowała Magdalenę Dąbrowską (rocznik 1997) już w latach szkolnych. Na początku była to jedynie rejestracja zjawisk, które ją zaciekawiły, ujęły. Później przerodziło się to w bardziej świadome fotografowanie, myślenie o kompozycji i sposobie ukazania własnego widzenia danej sceny w kadrze.

– Dzięki studiowaniu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim poznałam historię fotografii, najważniejszych twórców i nurty, co pozwoliło mi inaczej spojrzeć również na moje prace. Mój ulubiony czas w historii fotografii to przełom XIX / XX wieku, a ulubieni fotografowie to Ansel Adams i Alfred Stieglitz – mówi autorka zdjęć. – Obecnie kontynuuję studia na wydziale Dziennikarstwa UW ze specjalizacją Fotografia. Fotografie, które chcę wykonać najpierw powstają w moich myślach. Bez znaczenia czy jest to wizja sceny przede mną, którą chcę ukazać w konkretny sposób, czy jest to pomysł, którego realizacji będę szukać później w rzeczywistości. Poza fotografią zajmuję się również amatorsko rysunkiem i malarstwem.

Wystawa zdjęć Magdaleny Dąbrowskiej  INTER MARE ET CAELUM  dostępna jest w Galerii Fryderyk przy pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie (w godzinach otwarcia Kawiarni Fryderyk). Organizatorzy wystawy: Centrum Kultury w Piasecznie, Klub Fotograficzny w Piasecznie. Kurator wystawy: Hubert Gieleciński