Martwe gołębie na Rynku

847

W Górze Kalwarii znaleziono ponad 20 martwych ptaków. Istnieje podejrzenie, że przyczyną ich śmierci była ptasia grypa.

Akcja zbierania martwych gołębi miała miejsce wczoraj po godzinie 22.00. Oficer dyżurny z komisariatu w Górze Kalwarii poinformował Animal Rescue Polska o martwych ptakach, które spadły w jednej chwili z drzew i budynków.

– Współpracujący na co dzień z nami Dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie zadysponował do wsparcia policję oraz straż pożarną. W drodze był już również Powiatowy Lekarz Weterynarii. Naszym zadaniem była ewentualna pomoc rannym zwierzętom oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia – relacjonuje Dawid Fabjański z Animal Rescue Polska. – Wspólnie z policją i strażakami z OSP Góra Kalwaria jak i jednostki Powiatowej Straży Pożarnej zamknęliśmy rejon Rynku w Górze Kalwarii.

Przybyły na miejsce Powiatowy Lekarz Weterynarii zdecydował o zebraniu martwych zwierząt.

– Obejrzeliśmy całą okolicę Rynku w celu znalezienia ewentualnie innych martwych ptaków. Padłe zwierzęta zostały zabezpieczone i w dniu jutrzejszym trafią do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Zostaną przebadane w kierunku wykluczenia ptasiej grypy – poinformowała nas Małgorzata Bruczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – Część ptaków zostanie też poddana sekcji.

Na wyniki, które potwierdzą lub wykluczą pojawienie się ogniska ptasiej grypy w Górze Kalwarii trzeba więc jeszcze chwilę poczekać.