Lodowata Niedziela dla Janka

0
257

Piaseczyńskie morsy zapraszają na zimową kąpiel na Górkach Szymona i zachęcają do wsparcia chorującego na artrogrypozę Janka.

Już w najbliższą niedzielę 2 lutego na Górkach Szymona fani morsowania zapraszają na moc atrakcji nad zalewem w Zalesiu Dolnym. Lodowata Niedziela dla Janka będzie okazją nie tylko do zanurzenia się w zimnej wodzie, ale też wsparcia małego mieszkańca Piaseczna. Fundacja POMÓŻ DOROSNĄĆ będzie prowadziła zbiórkę do puszek na rehabilitację Jaśka.

Mający blisko 5 lat Janek urodził się jako jedno z bliźniąt w 31. tygodniu ciąży. Niestety pierwsze 1,5 roku spędził głównie w szpitalu. Część problemów zdrowotnych udało się opanować, ale przez całe życie chłopiec będzie się zmagał z artrogrypozą (AMC). Choroba, zwana wrodzoną sztywnością stawów, to schorzenie polegające na upośledzeniu mięśni kończyn i kręgosłupa lub mięśni części dystalnych (rąk i nóg). Układ nerwowy nie przewodzi impulsów do mięśni, w efekcie czego tworzą się przykurcze. Janek ma na stałe przykurcze w łokciach, których nie prostuje, nie rusza nadgarstkami ani paluszkami. Chłopiec musi mieć specjalne dedykowane ortezy, które mają uchronić stawy przed nasileniem przykurczy oraz wymusić dalsze rozciąganie łokci. Kiedy dziecko rośnie, ortezy co jakiś czas trzeba wymieniać na nowe. Do tego dochodzi bardzo intensywna rehabilitacja i kolejne wizyty kontrolne w niemieckiej klinice leczącej chłopca. To oczywiście wymaga od rodziców nie tylko zaangażowania, ale też wielkich nakładów finansowych. Dlatego każda złotówka wsparcia się liczy.